עקרונות להכרה ברבני חו"ל

"מכירים בהלכה, מזדהים עם היהדות האורתודוקסית"

מועצת הרבנות הראשית ודייני בית הדין הרבני הגדול דנו בקריטריונים למתן הכרה בנישואים, בגירושים ובאישורי יהדות של רבנים בחו"ל. הרב הראשי דוד לאו הציג רשימת קריטריונים להכרה ברבנים אלה

מנהיג הבית היהודי, נפתלי בנט, והרב הראשי האשכנזי, דוד לאו, במסיבת עיתונאים בנושא רפורמת הכשרות. 03022014 צילום: יונתן סינדל, פלאש 90מנהיג הבית היהודי, נפתלי בנט, והרב הראשי האשכנזי, דוד לאו, במסיבת עיתונאים. צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

חברי מועצת הרבנות הראשית ודייני בית הדין הרבני הגדול דנו היום בסוגיית ההכרה ברבנים מחו''ל. השאלה המרכזית בדיון היתה מהם הקריטריונים שלפיהם תינתן הכרה לגיורים, לנישואים ולגירושים שעורכים רבנים בחו"ל.

בישיבה הקודמת של שני הגופים הציג הרב הראשי דוד לאו מסמך עקרונות להכרה ברבני חו"ל. הדיון היום התבסס על אותו מסמך. מועצת הרבנות הראשית ובית הדין הגדול יסתמכו על המסמך כדי לנסח קריטריונים מפורטים להסדרת ההכרה ברבנים מחו"ל.

לפי הקריטריונים שניסח הרב לאו, המתפרסמים בערוץ 7, תינתן הכרה לרבנים ש"מכירים במסורת ההלכה מדור דור והם מזוהים עם מה שנקרא היהדות האורתודוקסית" ול"רבנים במקומות בהם קיימים בתי דין מסודרים וקבועים שפועלים על פי עקרונות ההלכה". כן תינתן הכרה לרבנים שפועלים בסמכות של איגוד רבני, כמו הסתדרות הרבנים של אמריקה. נקבע כי

הרב לאו פועל להקמת מאגר שבו יהיו מתועדים זוגות שנרשמו לנישואים במקומות מוכרים בחו"ל

במקומות שבהם אין ארגון רבני מסודר, יש "לבחון את מעמדו של הרב ואת דרכו ההלכתית". למתן הכרה ברבנים אלה יידרש אישור של הרבנים הראשיים. יהיה צורך לוודא שבתחום הנישואים רבנים אלה פועלים "על פי נוהלי הרבנות הראשית".

הרב לאו אמר כי הוא פועל להקמת מאגר שבו יהיו רשומים זוגות שנרשמו לנישואים במקומות מוכרים בחו"ל. כשזוגות כאלה יגיעו לישראל, יהיה אפשר לאמת את נישואיהם ולאשר אותם באופן מיידי, בהסתמך על המאגר שיהיה ברבנות הראשית.

בדיון, שבו השתתף גם הרב הראשי יצחק יוסף, הוחלט להקים ועדה מצומצמת שתנסח מסמך עקרונות מפורט להכרה ברבנים מחו"ל. חברי הוועדה המצומצמת יהיו דייני בית הדין הגדול הרב אהרן כץ, הרב שלמה שפירא והרב יצחק אלמליח וחברי מועצת הרבנות הראשית הרב יצחק רלב"ג והרב יהודה דרעי.

לידיעה בערוץ 7איך תוכל לפעול?