לבד במערכה

שמיניסטים דורשים מפוליטיקאים: התנגדו להארכת חוק טל

במכתב לראש הממשלה, לשרים, לחברי כנסת ולרמטכ"ל כותבים תלמידי י"ב: נשבר לנו שלא אכפת לכם מה יקרה בעוד 12 שנים, כשיותר מ-50% מבני ה-18 יהיו ערבים או חרדים, בעלי פטור מגיוס

מסע האלונקות של הפורום לשוויון בנטל. צילום: הפורום לשוויון בנטלמסע האלונקות של הפורום לשוויון בנטל. צילום: הפורום לשוויון בנטל

מאות תלמידי י"ב חתמו על מכתב הקורא לפוליטיקאים להתנגד לאישורו מחדש של חוק טל. המכתב נשלח לראש הממשלה, לשרים, לחברי הכנסת ולרמטכ"ל כחצי שנה לפני הדיון המתוכנן בכנסת בהארכת תוקפו של חוק טל, המעניק לתלמידי ישיבות פטור מגיוס. הכנסת מאשררת את החוק אחת לחמש שנים.

"נשבר לנו שלאף אחד לא אכפת", כותבים השמיניסטים. "נשבר שאנחנו לבד במערכה. נשבר לנו שאף אחד לא חושב שזו בעיה שרק מחצית מהעם משרת בצבא, נשבר לנו שלא אכפת לכם מה יקרה בעוד 12 שנים מהיום, כשיותר מ-50% מבני ה-18 יהיו ערבים או חרדים, בעלי פטור מגיוס".

באתר The Pulse מציינים כי מכתב השמיניסטים הוא צעד נוסף במאבק לשינוי חוק טל במתכונתו הנוכחית. בתחילת השבוע פורסם כי כ-40 אלופים ותתי אלופים (מיל') חתמו על עצומה, ביוזמת הפורום לשוויון בנטל, שדורשת לקבוע שכל אזרח ישראלי חייב להתגייס לשירות חובה בצה"ל או לשירות אזרחי.

במכתב השמיניסטים נכתב עוד: "נשבר לנו שחרף האזהרות, אתם מעדיפים להתעסק בפוליטיקה ובכסף. נשבר לנו לא לדעת מה הולך לקרות עם המדינה הזאת אחרי שנשתחרר מהצבא... זו דרישה שתתחילו לעשות את העבודה שלכם, ותתחילו להקשיב לאזהרות... "חשוב להבין. אנחנו לא 'אנטי-חרדיים'. אנחנו בני נוער שדואגים באמת למה שהולך לקרות כאן. אנחנו לא חושבים

הרמטכ"ל, בני גנץ: זה פשוט לא יילך יותר שלא כולם נושאים בנטל. לא ייתכן שאנחנו צבא העם ורק חצי משרת

שלא לגיטימי ללמוד תורה. אנחנו פשוט חושבים שאיבדנו שליטה. שהקרבנו בשביל התורה את השוויון. שבשם לימוד התורה איבדנו את הציונות שלנו. על כן אנחנו דורשים מכם להתנגד לחוק טל, שיובא לשולחן הכנסת במהלך השנה הקרובה. זו הבטחה ציונית ופשוטה: אם לא אתם, נביא אנחנו שינוי".

יואב זיתון מציין ב-ynet, כי פוליטיקאים בכירים העדיפו להימנע מהתבטאות בסוגיית חוק טל. הרמטכ"ל, רב-אלוף בני גנץ, אמר לאחרונה: "מסביב יהום הסער וזה פשוט לא יילך יותר שלא כולם נושאים בנטל. לא ייתכן שאנחנו צבא העם ורק חצי משרת. הממלכתיות היא זאת שצריכה להוביל אותנו לכל מקום, כי כולנו נכנסים תחת אותה אלונקה וכולם צריכים לסחוב אותה יחד".

איתי בן חורין, מהנהלת הפורום לשוויון בנטל, אמר, "מרבית החרדים שמתגייסים לשירות משמעותי כמו גדוד נצח יהודה או 'שח"ר כחול' אינם קשורים לחוק טל. אנחנו חייבים לעצור את המגמה הקיימת, אחרת בתוך מספר שנים אני חושש ממלחמת אחים כי הציבור שמשרת לא יסכים עם המצב המתגבש. מספר החרדים המתגייסים היא טיפה בים הולך וגדל של משתמטים בזכות החוק".

לידיעה ב-ynet

לידיעה ב-The Pulseאיך תוכל לפעול?