מורשת מתוגברת

משרד החינוך שילש תקציב לימודי היהדות בתוך שנתיים

הורים שילדיהם לומדים בבתי ספר ממלכתיים מתלוננים כי הולך וגדל המקום שמוקדש לתכנים דתיים בספרי הלימוד ובכיתות

כיתה בבית ספר יסודי (צילום אילוסטרציה). צילום: Buyerlerdeqalardim, wikipediaכיתה בבית ספר יסודי (צילום אילוסטרציה). צילום: Buyerlerdeqalardim, wikipedia

הורים שילדיהם לומדים בבתי ספר ממלכתיים טוענים כי בשנת הלימודים הנוכחית ובזו שקדמה לה הולך וגובר מספר שעות הלימוד ונפח הזמן שמוקדשים לתכנים דתיים. ספר ללימוד קרוא וכתוב לכיתה ג', לדוגמה, מספר על יהודי שגר בארץ ערבית ונרדף על ידי שכניו. בשלב מסוים נדרש האיש להחליט אם לברוח ולחלל את השבת או להישאר. הוא החליט להישאר בביתו ולשמור שבת. יהודים אחרים, שקיבלו החלטה אחרת וברחו, נרצחו.

דוגמה נוספת: אם חילונית סיפרה שבשעות הלימוד שהוקדשו לבטיחות בדרכים, השיעור הראשון התמקד בתפילת הדרך והתייחס לשאלות כמו מהי התפילה, מתי נושאים אותה וכדומה.

בכתבה מקיפה בחדשות 2 נאמר כי בבתי ספר רבים מוסיפים שעות לימוד במקצוע היהדות, בתמורה לתגמול כלכלי ממשרד החינוך. לפי תקנה תקציבית במשרד מועברים 30 מיליון שקל בשנה לבתי ספר שבהם יש תגבור של לימודי יהדות. ככל שיותר שעות לימוד מוקדשות לתנ"ך, מחשבת ישראל או מורשת יהודית, תקציב בית הספר גדל.

תקציב התמיכות בנושאי יהדות עלה מ-484 מיליון שקל ב-2014 ל-1.4 מיליארד שקל ב-2016

"בחומרים הקיימים את רואה ציר מארגן של מדינת לאום יהודית, על פי תפיסת עולם דתית", אומרת ד"ר ריקי טסלר מבית הספר לחינוך באוניברסיטה העברית. "במקום להגיד 'מדינת ישראל', יש ריבוי בשימוש ב'מדינה יהודית'. אין כמעט שיח על זהות חילונית ואם כן, בגישה מאוד מזלזלת".

רם פרומן מהפורום החילוני מספר שבבית הספר שבו לומדת בתו קוצצו לימודי הדרמה והאמנות, בגלל חוסר תקציב. בה בעת היתה עלייה בלימודי מורשת, דת ויהדות.

תקציב משרד החינוך לתמיכות בנושאי יהדות שולש בתוך שנתיים – מ-484 מיליון שקל ב-2014 הוא עלה ל-1.4 מיליארד שקל ב-2016. התקציב המוקצה לחינוך לדמוקרטיה ולחיים משותפים מסתכם בכ-10 מיליון שקל.

משרד החינוך מעניק תמיכה כספית לכ-60 מרכזים שאחראים על העמקת החינוך היהודי בכ-500 בתי ספר ממלכתיים. "המרכזים האלה הם כולם בעלי אוריינטציה אורתודוקסית, או נשלטים על ידי ארגונים אורתודוקסיים דתיים-לאומיים", אומר מיקי גיצין, מנכ"ל ישראל חופשית. "יש תקציבי ענק, שמייצרים חינוך דתי לאומי במערכת החינוך החילונית".

לכתבה בחדשות 2איך תוכל לפעול?