בית לכולם

רבנים אורתודוקסים קוראים ליישם את פשרת הכותל

"בלתי אפשרי שנשאיר את עתיד היהדות רק ליהודים אורתודוקסים", אמר הרב שלמה ריסקין, שיחד עם רבנים נוספים מהציונות הדתית מביע תמיכה במאבק של הזרמים הפלורליסטיים לתפילה שוויונית בכותל. רב הכותל: מדובר ב"קבוצה קטנה הממשיכה לעשות הכל כדי להגביה את הלהבות"

תפילה ברחבת הכותל האלטרנטיבית הקרויה עזרת ישראל 17.07.2014 צילום: גרשון אלינסון פלאש 90תפילה ברחבת הכותל האלטרנטיבית, עזרת ישראל (צילום אילוסטרציה). צילום: גרשון אלינסון, פלאש 90

רבנים מהציונות הדתית קראו לממשלה ליישם את ההחלטה להכשיר רחבה בכותל המערבי, שתיוחד לתפילה שוויונית ברוח הזרם הרפורמי והזרם האורתודוקסי. זו הפעם הראשונה שרבנים אורתודוקסים מבטאים תמיכה במאבק של הזרמים הפלורליסטיים על אפשרות להתפלל בכותל לפי מנהגם.

לדברי הרבנים מהציונות הדתית, בג"ץ טעה בהחלטתו שלא לאפשר לנשות הכותל להתפלל ברחבה המרכזית בכותל ולייחד להן אזור תפילה נפרד. במסגרת מסע הסברה שיזמה תנועת נאמני תורה ועבודה קוראים הרבנים ליישם את מתווה הפשרה שגובש בנוגע להסדרי התפילה בכותל.

"היהדות בכלל והכותל המערבי בפרט כל כך יקרים וכל כך חשובים, ובלתי אפשרי שאנחנו נשאיר את עתיד היהדות רק ליהודים אורתודוקסים", אמר הרב שלמה ריסקין, אחד הרבנים שקוראים ליישם את ההחלטה. "ה' עשה ברית עם כלל ישראל ועם כל יהודי באשר הוא שם, ואנחנו מוכרחים להכליל כל יהודי גם בתוך היהדות וגם באפשרות לגשת ולהתפלל ליד הכותל המערבי", הוסיף ריסקין.

הרב ד"ר בני לאו, מהרבנים הבולטים באורתודוקסיה המודרנית, אמר: "אנחנו מוכרחים לתת לכולם תחושת בית. הכותל המערבי הוא לא סקטוריאלי, הכותל המערבי הוא לבו של עם ישראל. אנחנו צריכים להיאבק שבמקום הזה כל אחד ואחת, מכל תפוצות ישראל, ימצאו את עצמם כמו בבית".

נשיא תנועת נאמני תורה ועבודה, הרב רונן לוביץ', טען: "במשך שנים רבות רחבת הכותל המפוארת והגדולה היתה מנוכסת

הרב בני לאו: הכותל המערבי הוא לא סקטוריאלי, הכותל המערבי הוא לבו של עם ישראל

לגישה אחת. טוב היה אילו מלכתחילה היו מכילים בה את כולם, היו מאפשרים גם לנשות הכותל להתפלל שם לפי דרכן – ולא היו צריכים להגיע לעימותים ולפתרונות הרדיקליים שמוצעים כיום. אבל פתרון חייב להימצא".

תנועת נאמני תורה ועבודה פתחה במסע ציבורי לקראת ז' בחשון, שיחול בשבוע הבא, המסמל בעיניה את השותפות בין יהודי ישראל ליהדות העולם. ביום זה נהוג להתחיל להתפלל על הגשמים, כדי לאפשר לעולי רגל מחו"ל שבאו לירושלים בסוכות להספיק לשוב לבתיהם לפני שהממטרים ישטפו את הארץ.

Ynet מציין כי קריאת הרבנים ריסקין, לאו ולוביץ' פורסמה שעות ספורות לפני תהלוכה שהתקיימה היום, שבה צעדו עשרות רבנים ורבות מהתנועה הרפורמית והתנועה הקונסרבטיבית עם ספרי תורה אל רחבת הכותל המערבי. באירוע השתתפו גם כמה ממנהיגי הזרמים הליברליים מהעולם, שהשתתפו בכינוס חבר הנאמנים של הסוכנות היהודית בירושלים.

רבני ורבניות בית הלל – ארגון אורתודוקסי ליברלי – הביעו תמיכה במתווה הכותל ואמרו כי יישומו "יאפשר לבני כל הזרמים ביהדות בכל תפוצות ישראל להתאחד סביב שריד בית מקדשנו, ולבסס את שייכותם לעולם היהודי, למדינת ישראל ולירושלים".

רב הכותל והמקומות הקדושים, שמואל רבינוביץ', אמר כי משתתפי העצרת בכותל היום הם "קבוצה קטנה הממשיכה לעשות הכל כדי להגביה את הלהבות ולהפוך את אש המחלוקת לאש תמיד".

לידיעה ב-ynetאיך תוכל לפעול?