חסינות מהרבנות

הרבנות: נשיקה בתיאטרון חמורה מעבירות מין

הרב מוטי אלון הורשע בעבירת מין, הרב עזרא שיינברג נאשם באינוס והרב יונה מצגר עומד לדין על עבירות שחיתות, אבל תעודת ההסמכה שלהם לא נשללה והם מורשים לערוך חופות. לעומתם, הרבנות הראשית שללה את רישיונם של שני רבנים שנחשדו בעבירות בתחום המוסר

הרב הראשי יונה מצגר. צילום: ליאור גולגר, ויקיפדיההרב הראשי לשעבר יונה מצגר. צילום: ליאור גולגר, ויקיפדיה

מוטי אלון, שהיה אחד הרבנים הבולטים בציונות הדתית, הורשע בביצוע מעשים מגונים בכוח באחד מתלמידיו ונדון לשישה חודשי עבודות שירות. למרות העבירה החמורה שבה הורשע, ואף שחלפו למעלה משלוש שנים מאז הסתיים משפטו, הרבנות הראשית לא שללה את תעודת ההסמכה של אלון או את רישיונו לערוך טקסי נישואים.

במרס השנה פנה פורום הנשים הדתיות "קולך" למנכ"ל הרבנות הראשית וליועצה המשפטי בעניינו של הרב אלון. "רב אינו תואר מקצועי גרידא, רב הוא דמות רוחנית ציבורית", כתבו יו"ר הארגון לשעבר, אילת וידר כהן, ובאת כוחו עו"ד ריקי שפירא. "לא ניתן להשלים עם העובדה ששעה שאנשי ציבור נדרשים לעזוב את תפקידם בשל עבירות מין, רבנים אשר עברו עבירת מין שיש עמה קלון ימשיכו לשאת בתפקידם, להעביר שיעורים, להשיא עצות ולערוך חופות וקידושין".

אלון אינו הרב היחיד שהורשע או נחשד בפלילים, ולמרות זאת הרבנות לא נקטה צעדים כדי לשלול את תעודת ההסמכה שלו. עזרא שיינברג, המוכר בכינוי "הרב מהצפון", נאשם באינוס ובביצוע מעשי סדום ומעשים מגונים ב-12 נשים שהתייעצו עמו. למרות זאת, שמו מופיע ברשימת המורשים לערוך חופות שהפיצה הרבנות בחודש שעבר.

הרב יונה מצגר הודיע לפני כשלוש שנים וחצי, בהיותו הרב הראשי, כי יבוטלו תעודות ההסמכה של רבנים שסרחו. מאז הוגש נגד מצגר עצמו כתב אישום המייחס לו עבירות חמורות – שוחד, הפרת אמונים, גניבה, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות,

"הרב מהצפון" עזרא שיינברג נאשם באינוס ובמעשים מגונים ב-12 נשים. למרות זאת, שמו מופיע ברשימת המורשים לערוך חופות שהפיצה הרבנות בחודש שעבר

הלבנת הון ועבירות מס. מצגר עדיין נושא בתואר רב ורישיונו לערוך חופות לא נשלל.

ynet מציין כי שיינברג ומצגר הם עדיין בחזקת חפים מפשע, שכן משפטיהם נמשכים, אבל הרבנות הראשית החליטה להחמיר עם שני רבנים שלהם יוחסו עבירות בתחום המוסר, ולא בתחום הפלילי.

אחד מהם הוא רב-מחתן הפופולרי בחוגים ליברליים. הוא נאלץ להפסיק לעבוד מפני שהשתתף בהצגות תיאטרון שבהן היה מגע גופני בינו לבין נשים. המגעים היו בהסכמה, ולעיני קהל, אבל הרבנות קבעה שהמעשים אינם הולמים את דמותו של רב בישראל.

השני הוא אדם שתעודת ההסמכה שלו נפסלה בעקבות תלונות על הטרדה מינית. המשטרה החליטה לסגור את התיק נגד אדם זה, אבל ברבנות טענו שגם אם אין מדובר בעבירה על החוק, היו לו קשרים רומנטיים האסורים על פי ההלכה ולכן אינה יכולה להכיר בו כרב.

מהרבנות הראשית נמסר: "נוהל מתן תעודות בנושא רבנות מתנה הענקת כושר לרבנות בכך שאופיו של המבקש ואורח חייו הולמים את מעמדו של רב בישראל. ממילא, מי שמחזיק בכושר ובהמשך הוכח כי אופיו ואורח חייו אינם הולמים מעמד של רב בישראל, הרי שקמה הסמכות לשלול את הכושר".

בנוגע לרבנים מוטי אלון, עזרא שיינברג ויונה מצגר נמסר: "הרבנות הראשית לישראל עוסקת ופועלת ללא ליאות בסוגיות שונות המגיעות לפתחה בתחום המדובר ובחלקן הטיפול טרם הסתיים. מפאת צנעת הפרט לא נוכל להתייחס לפרטי המקרים, ממצאיהם וההחלטות שניתנו בגינם".

לידיעה ב-ynetאיך תוכל לפעול?