אש צולבת

צה"ל מנסה לרצות את החרדים, החילונים והציונות הדתית

גיוס חרדים, הפרדה בין גברים לנשים והדיונים על מקומו של ענף תודעה יהודית בצבא הם ביטויים למקום המרכזי שתופסות סוגיות דת ומדינה בצה"ל

הרמטכ''ל, רב אלוף בני גנץ, בביקור בגדוד נצח יהודה ליד ג'נין. 02032014 צילום: דובר צה''להרמטכ''ל הקודם, רב אלוף בני גנץ, בביקור בגדוד נצח יהודה החרדי (צילום אילוסטרציה). צילום: דובר צה''ל

בשנה האחרונה הרבו האלופים חברי המטה הכללי בצה"ל לעסוק ביחסי דת ומדינה ובביטוי שלהם בצבא. הרמטכ"ל גדי איזנקוט החליט להוציא את ענף התודעה היהודית מידי הרבנות הצבאית, הפעילות לגיוס חרדים נמשכה, חיילים דתיים טענו כי הצבא אינו מאפשר להם לגדל זקן והרב הצבאי הראשי החדש, אייל קרים, השמיע התבטאויות מעוררות מחלוקת.

במסגרת המאמצים להגביר את גיוס החרדים הוקם לפני שנים גדוד הנח"ל החרדי, המבטיח לחייליו שירות לצד גברים בלבד, והתאמות נוספות לאורח החיים החרדי. לאחרונה נוסדה פלוגה חרדית בחטיבת גבעתי ופלוגה נוספת במתכונת דומה תיפתח בחודש הבא בצנחנים.

לפי נתוני הצבא, כ-5,000 חיילים וקצינים חרדים משרתים כיום בצה"ל, אבל עשרות אלפי צעירים חרדים דוחים את שירותם

הרבנות הצבאית אחראית בין השאר על הכשרות בבסיסי צה"ל, על אספקת ציוד דת ועל זיהוי גופות חללים

הצבאי במסגרת הסדר "תורתו אומנותו". מעבר לשאלת השילוב של חרדים בצבא, לדת יש השפעה ניכרת על היום-יום של החיילים.

כתבה בידיעה ב"TheMarker" מזכירה כי האוכל בכל היחידות כשר בפקודה, וכל החיילים נשבעים על התנ"ך, הברית החדשה או הקוראן. על נושאי הדת בצה"ל אמונה הרבנות הצבאית, האחראית בין השאר על השגחת הכשרות בבסיסי צה"ל, על אספקת ציוד דת ועל זיהוי גופות חללים.

לצמצום החיכוכים בתחום הדת יש להפחית את מעורבותה של הרבנות הצבאית בתחומים החורגים מאספקת שירותי דת. עם זאת, הרצון לעודד גיוס חרדים עלול להביא להגברת המתחים הקיימים בענייני דת. הגבלת המסגרת שבה משרתים חיילים ממין אחד לפלוגה בלבד בכל חטיבה היא צעד ראשון בכיוון.

לידיעה ב"TheMarker"איך תוכל לפעול?