מצב בלתי נסבל

ראש המוסד לשעבר אפרים הלוי: מקווה שהציבור יתמרד

בראיון ל"הארץ" אומר הלוי כי לדעתו, ההקצנה החרדית הגוברת מאיימת על ישראל יותר מהגרעין האיראני

ראש המוסד לשעבר, אפרים הלוי. צילום: משה שי, פלאש 90ראש המוסד לשעבר, אפרים הלוי. צילום: משה שי, פלאש 90

ראש המוסד לשעבר, אפרים הלוי, אמר לפני כחמש שנים שההקצנה החרדית הגוברת היא סכנה קיומית המאיימת על ישראל יותר מהגרעין האיראני.

בראיון נרחב למוסף "הארץ" מבהיר הלוי, כי הצורך של אלפים לעבור בירור יהדות כדי להתחתן בישראל מטריד אותו זה שנים. "מדינת ישראל קוראת לעולים: 'בואו לישראל, מכירים בכם כיהודים, ולכן חוקקנו את חוק השבות'. אבל כשהם מגיעים לישראל אומרים להם: 'סליחה, טעות, אתם לא יהודים. אתם רוצים להתחתן, להתגרש או להתגייס, להילחם ולמות חלילה בעד ארצכם? דעו שתיקברו מחוץ לחומות'. זה בלתי נסבל", אומר הלוי.

הלוי, שמוטרד מסוגיות כמו הליכי גיור, נישואים, קבורה, פעילות הרכבת והתחבורה הציבורית בשבת ופתיחת בתי הקפה והמסעדות בשבת, הוא יו"ר ארגון שורשים, העוסק בבירור יהדות. הארגון, מייסודם של רבני צהר, מסייע לישראלים יוצאי ברית המועצות לשעבר להוכיח את יהדותם.

ישראל קוראת לעולים: 'בואו לישראל, מכירים בכם כיהודים'... אבל כשהם מגיעים לישראל אומרים להם: 'סליחה, טעות, אתם לא יהודים'

לדברי הלוי, ישראל אינה מדינה יהודית. "אנחנו מדינת העם היהודי. השאלה היא מהו העם היהודי", הוא אומר. "אם יהדות נבחנת על־פי מידת הדתיות והחרדיות, ואלה שקובעים זאת הם בעלי הסמכות, וכיוון שהסטטוס האישי כה משמעותי פה – אנחנו גמורים".

"אני מקווה שהציבור יתמרד", הוא מוסיף. "ההתערבות של לשכת ראש הממשלה בנימין נתניהו בעבודות רכבת ישראל בשבת בלחץ המפלגות החרדיות היא חלק מתהליך... הרי כבר שנים הרכבת מעסיקה כמה אלפי עובדים בעבודות בשבת. צפה שאלה הלכתית: כתוצאה מכך שהמפלגות החרדיות מנעו את עבודות התשתית ברכבת בשבת, משרד הביטחון העסיק יותר ממאה עובדים שטיפלו בארגון הסעות חלופיות. זה לא חילול שבת? היה היתר או פיקוח נפש? במשך שנים החרדים יודעים על הסידור הזה וחיים אתו. הבעיה שלהם היא שהפיקציה התגלתה והגילוי עורר רעש".

לכתבה ב"הארץ"איך תוכל לפעול?