שילוב בפקודה

חדו"ש לצה"ל: יש לבחון מחדש את נוהלי פטור הזקן

חדו"ש פנתה לרמטכ"ל, גדי איזנקוט, בעקבות כמה תלונות על מקרים שבהם לכאורה נמנע מחיילים דתיים לגדל זקן, ואף ננקטו צעדים משמעתיים נגדם אחרי שבקשתם לגדל זקן לא אושרה על ידי שלטונות צה"ל

חייל מגדוד נצח יהודה בשעת תפילה 23.11.06 . צילום: אביר סולטן, פלאש 90חייל מגדוד נצח יהודה בשעת תפילה (צילום אילוסטרציה). צילום: אביר סולטן, פלאש 90

עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון פנתה לרמטכ"ל, רב אלוף גדי איזנקוט, בקריאה לבחון מחדש את נוהלי פטור הזקן. חדו"ש שלחה מכתב לאיזנקוט בעקבות כמה תלונות שהועלו לאחרונה, שהתייחסו למקרים שבהם לכאורה נמנע מחיילים דתיים לגדל זקן ואף ננקטו צעדים משמעתיים נגד חיילים אלה, אחרי שבקשתם לגדל זקן לא אושרה על ידי שלטונות צה"ל.

במכתב, הממוען גם לראש אכ"א האלוף חגי טופולנסקי ולקצינת פניות הציבור סא"ל דנה זרקו, מציין עורך הדין שגיא אגמון, סמנכ"ל חדו"ש ויועצה המשפטי, כי בדצמבר 2015 אושרו פקודות חדשות ביחס לאישור גידול זקן על ידי חיילים, ואלו החמירו את הדרישות מן החיילים בהשוואה לפקודות שהיו תקפות עד אז. הודגש גם כי נוסח הפקודה החדש לא פורסם לציבור הרחב.

על פי פרסומים בתקשורת, השינוי בפקודה בא לידי ביטוי בכך שאישור לגדל זקן מטעמי דת או מטעמים אחרים – שבעבר ניתן באישור מפקדו הישיר של החייל בדרגת סא"ל – דורש היום אישור נוסף מטעם שליש היחידה. לעתים מדובר בקצין בכיר, בדרגת אל"מ, שאינו מכיר כלל את החייל ואשר מן הסתם יש בפניו נושאים בוערים יותר. עוד התברר כי כתוצאה מכך, במקרים מסוימים מתעורר קושי אמיתי לקבל את אישור השליש. העובדה שהפקודה לא התפרסמה ברבים מוסיפה על העמימות ועל החשש לחוסר עקביות וחוסר התחשבות ורגישות מספקת לצורכי החיילים.

לדברי מנכ"ל חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, "לא ניתן לחלוק על חשיבות גידול הזקן לחלקים רחבים בציבור – חלקם מטעמים דתיים

מנכ"ל חדו"ש: לגבי ציבורים מסוימים האפשרות לקיים את המנהג הדתי מהווה בסיס הכרחי ליכולת להשתלב במערך הצבאי

וחלקם מטעמים אחרים. אלה וגם אלה זכאים לכך שהמערכת הצבאית תבדוק את בקשותיהם בצורה עניינית ויעילה, וכי לא ייווצרו מצבים שבהם עודף ביורוקרטיה פוגע בזכויות יסוד של החיילים".

עוד הדגיש רגב, כי "לגבי ציבורים מסוימים האפשרות לקיים את המנהג הדתי אף מהווה בסיס הכרחי ליכולת להשתלב במערך הצבאי, ולפיכך סוגיית פטור הזקן פוגעת במאמצים שעושה צה"ל, והחברה הישראלית ככלל, להעמיק את גיוס החרדים. מבט קצר בתקשורת החרדית מבהיר כי גם אם מדובר במקרים בודדים ונקודתיים, הפרשנות לכך היא שמדובר בהתעמרות מכוונת בחיילי צה"ל החרדים. מקרים אלה משמשים למתנגדי גיוס החרדים כלי לפגיעה באמון צה"ל ובאיום על חרדים שלא יתגייסו".

במכתב קוראת חדו"ש לצה"ל להתערב בנושא ולערוך בחינה מערכתית דחופה בדבר האופן שבו מתנהל נוהל אישור הזקן לחיילי צה"ל ביחס לחיילים בשטח ולבחון אם אין צורך לשנות ולעדכן נהלים על מנת למנוע פגיעה בחיילים. עוד דורשת חדו"ש כי צה"ל יפרסם קריאה לחיילים אשר נפגעו מן הכללים החדשים או שהטיפול בבקשתם נעשה שלא כראוי, לפנות לקצינת פניות הציבור ולספר את סיפורם. מהלך כזה הינו חיוני, לדעת חדו"ש, הן כדי שצה"ל יקבל תמונת אמת על היקף הבעיה, והן כדי לשקם את הפגיעה התדמיתית שצה"ל ספג וסופג בעקבות האירועים אשר פורסמו בתקשורת.

כמו כן חדו"ש קוראת לבכירי צה"ל להורות על פרסום מסודר של פקודת המטכ"ל העדכנית ושל כל הק"א או הוראה ונוהל אחרים אשר הופעלו מכוחה, כדי שחיילי צה"ל והציבור הרחב יקבלו מידע אמת על מדיניות צה"ל והמצב המשפטי ולא יזדקקו לפרשנויות מוטות של גורמים בעלי עניין.

לידיעה באתר "כיפה"איך תוכל לפעול?