גנים חרדיים בקרית היובל

חילונים בקרית היובל חוששים מפתיחת גני ילדים חרדיים

עיריית ירושלים מתכננת להקים, לראשונה, אשכול של גני ילדים המיועדים למיעוט החרדי בשכונה. תושבים חילונים טוענים: מוסדות חינוך חרדיים ידחקו אותנו החוצה

גן ילדים בירושלים. צילום: תמר הירדני, ויקיפדיהגן ילדים בירושלים (צילום אילוסטרציה). צילום: תמר הירדני, ויקיפדיה

כוונתה של עיריית ירושלים לפתוח אשכול של גני ילדים המיועדים לציבור החרדי בשכונת קרית היובל מעוררת חששות בקרב תושבים חילונים, שמחדשים את המאבק נגד התחרדות השכונה. גני הילדים הם מוסדות החינוך הראשונים המועדים לחרדים בשכונה.

"אני מבין את הטענה שהחרדים צריכים מקום לגור בו ולהתחנך בו ואין לי בעיה אישית אתם", אומר שי זהבי, חילוני תושב בשכונה. "...לא אכפת לנו שהם יהיו פה, אכפת לנו שאנחנו לא נהיה בסוף. תראה מה קרה במקומות אחרים, בהר נוף היו פעם דתיים לאומיים, אפילו הם כבר לא שם. אני לא רוצה להיות פליט".

לפי כתבה ב"הארץ", קשה לקבוע כמה חרדים מתגוררים בקרית היובל. המשפחות החרדיות הראשונות עברו לגור בשכונה לפני יותר מעשר שנים. כיום, לפי ההערכות, כיום פחות מ-20% ממשקי הבית בקרית היובל הם חרדיים, התושבים החילונים בעיקר באזורים שבהם הדירות זולות יחסית חשים שהשכונה שינתה את פניה באופן קיצוני.

בשתי מערכות הבחירות האחרות הבטיח ראש עיריית ירושלים, ניר ברקת, שלא לתמוך בהקמת מוסדות חרדיים בשכונות חילוניות. מלשכתו של ברקת נמסר כי גם היום הוא מתנגד לפתיחת בית ספר חרדי בקרית היובל. אבל התושבים החילונים

תושב חילוני: לא אכפת לנו שהם יהיו פה, אכפת לנו שאנחנו לא נהיה בסוף

משוכנעים שכשילדי הגנים שייפתחו בשנת הלימודים הבאה יגדלו, יהיה צורך להקים בשבילם בית ספר. מערכת החינוך החרדית שתהיה בשכונה תעודד מעבר של משפחות חרדיות נוספות ועזיבה של משפחות חילוניות.

ברמת שרת, שכונה חילונית קטנה הסמוכה לקרית היובל ולשכונה החרדית בית וגן, נאבקים התושבים נגד מגמת ההתחרדות. לפני כמה שנים עתרו התושבים נגד החלטת העירייה להקצות קרקע להקמת מוסדות חינוך חרדיים במגרש בין השכונות. העתירה הוגשה בסיוע עורך הדין יוסי חביליו, ראש עמותת צחו"ר (צדק חינוך וחברה). בית המשפט המחוזי קיבל את העתירה וביטל את ההקצאה.

לאחרונה אישרה העירייה הקמת בית כנסת, שלושה גני ילדים המשתייכים לזרם החרדי ואולם אירועים בתוך השכונה החילונית ובצמוד לשכונה החרדית. החילונים טוענים כי מוסדות אלה יעודדו כניסת חרדים לרמת שרת ויביאו לדחיקה של החילונים החוצה.

מעיריית ירושלים נמסר בתגובה: "ראש העיר פועל רבות לשמירת צביון השכונה, תוך מתן מענה גם לצורכי המיעוט החרדי בה בהתאם לדרישות החוק וברגישות הנדרשת. במסגרת זו, מאז ומתמיד נאמר כי תתאפשר בה בניית גני ילדים לציבור החרדי כחוק, ואילו המענה לבתי הספר למגזר החרדי יינתן בתפר שבין בית וגן לקרית היובל כדי לתת מענה מאוזן".

לכתבה ב"הארץ"איך תוכל לפעול?