צה"ל נגד בעלי הזקן

ח"כ מרגי: צה"ל לא מאפשר לחיילים דתיים לגדל זקן

יו"ר ועדת החינוך טוען במכתב ששלח לעוזרת שר הביטחון, כי קצינים הורו לחיילים שקיבלו מרב היתר לגדל זקן להתגלח

חיילים מהגדוד החרדי ''נצח יהודה''. צילום: Naama, wikipediaחיילים מהגדוד החרדי ''נצח יהודה'' (צילום אילוסטרציה). צילום: Naama, wikipedia

חיילים דתיים מתלוננים כי מפקדיהם מונעים מהם לקבל פטור מגילוח. כך עולה ממכתב ששלח יו"ר ועדת החינוך בכנסת, ח"כ יעקב מרגי מש"ס, לעוזרת שר הביטחון עורכת הדין רות בר. במכתב מתוארים כמה מקרים של חיילים דתיים שביקשו שלא לגלח את זקנם, מטעמי דת, אך קצינים דרשו מהם להתגלח.

במכתבו מספר מרגי, לדוגמה, על חייל דתי שביקש שלא להתגלח וקיבל מרב צבאי אישור לגדל זקן. "מפקד הפלוגה ביקש ממנו להתגלח והוא היה עתיד להישפט בגין סירוב פקודה", כתב מרגי . לדברי יו"ר ועדת החינוך, בסופו של דבר החייל קיבל אישור לגדל זקן.

מרגי מספר על חייל נוסף שקיבל אישור לגדל זקן, אבל קצין בדרגת אלוף משנה דחה את בקשתו. לדבריו, חיילים נוספים

מפקד פלוגה ביקש מחייל שגידל זקן באישור של רב להתגלח, והוא היה עתיד להישפט בגין סירוב פקודה

קיבלו אישור מרב לגדל זקן, אולם מפקד בצבא שלל להם את ההיתר.

לפי ידיעה ב"כיכר השבת", מרגי כתב: "רבנים צבאיים רבים פנו ללשכתנו ומספרים שמנעו מהם לפגוש את החיילים בכדי להעניק להם את הפטור מגילוח זקן".

יו"ר ועדת החינוך כותב בלשון חריפה, כי ממספר הפניות שהגיעו ללשכתו בנוגע לפטור מגילוח עולה כי "בצה"ל החליטו להכריז מלחמה על מגדלי הזקנים".

מדובר צה"ל נמסר: "בניגוד לנטען, כל בקשה להיתר חריג של גידול זקן מטעמים דתיים נבחנת בצורה פרטנית ולעומק, בשיתוף מפקדים ורבנים. יודגש כי חייל המבקש פטור זקן ממניעים דתיים נדרש להגיע אל רב יחידתו ולא להפך. ככל שיועלו טענות פרטניות, הן ייבדקו".

לידיעה ב"כיכר השבת"איך תוכל לפעול?