אחרי 60 שנה

חברות קדישא יפנו נפטרים בשבת בעזרת גויים

מועצת הרבנות הראשית אישרה החלטה שלפיה יוקם מוקד שיופעל על ידי לא יהודים, שידאג לפינוי נפטרים שמתו בשבת בתוך שעות מעטות

אמבולנס של חברה קדישא בתל אביב. צילום: Ariel Palmon, wikimediaאמבולנס של חברה קדישא בתל אביב (צילום אילוסטרציה). צילום: Ariel Palmon, wikimedia

אם אדם יהודי הולך לעולמו בשבת, בני משפחתו נאלצים לשלם אלפי שקלים כדי לפנות את גופתו. לחלופין הם משאירים את גופתו בביתם כל השבת. בימי חול חברות קדישא בכל הארץ מפנות נפטרים חינם אין כסף.

החלטה שקיבלה אתמול מועצת הרבנות הראשית נועדה לשים קץ למצב זה. לפי ההחלטה, מדווח "ישראל היום", יוקם מוקד מיוחד לפינוי נפטרים, שיופעל על ידי לא יהודים שיועסקו כגויים של שבת. הפעלת המוקד תמומן על ידי הביטוח הלאומי. בהחלטה היו שותפים המשרד לשירותי דת, פורום חברות קדישא והרבנות הראשית, שאישרה כי הפתרון המוצע תואם את ההלכה.

החלטת הרבנות הראשית התקבלה בעידודו של הרב הראשי דוד לאו. על פי התוכנית יוקמו כמה מוקדים כאלה – בכרמיאל,

בהיעדר פעילות של חברה קדישא בסופי שבוע, כל מיני מאכערים היו מתעלקים על המשפחות, גובים מהן אלפי שקלים ומעוררים כעס

בתל אביב, בירושלים ובבאר שבע. בכל אזור יעמדו לרשות המוקד אמבולנסים, שיפנו גופות נפטרים בתוך שלוש שעות מרגע הפנייה.

לפי אתר "כיפה", חבר בפורום חברות קדישא אמר: "זה קורה כמעט בכל סוף שבוע. חברה קדישא לא היתה זמינה, היו מחפשים את הראשון שהופיע עם הפרסומת הכי טובה ובסוף התהליך היו מקבלים פתאום חשבון של אלפי שקלים על פינוי שמגיע חינם מהמדינה. פותרים פה בעיה של 60 שנה שחוזרת על עצמה מדי סוף שבוע. מה שהיה הכי חמור הוא, שבהיעדר פעילות של חברה קדישא בסופי שבוע, כל מיני מאכערים היו מתעלקים על המשפחות, גובים מהן אלפי שקלים ומעוררים כעס עלינו סתם".

לידיעה ב"ישראל היום"

לידיעה ב"כיפה"איך תוכל לפעול?