שיקולי יעילות

כתבי אישום נגד מרכולים במרכז ירושלים הפתוחים בשבת

בעלי המרכולים טוענים כי ראש העירייה, ניר ברקת, מונע על ידי אינטרסים פוליטיים ומעוניין לרצות את החרדים

חרדים מאלצים את סוחרי מחנה יהודה לסגור את החנויות לפני שבת 12.12.09. צילום: מתניה טאוסיג, פלאש 90חרדים מאלצים את סוחרי מחנה יהודה לסגור חנויות לפני שבת (צילום אילוסטרציה). צילום: מתניה טאוסיג, פלאש 90

כתב אישום הוגש היום נגד שמונה מרכולים במרכז ירושלים, שפעלו גם בשבת – בניגוד לחוק העזר העירוני. לפני כשנה הודיעה העירייה כי דו"חות שרשמו פקחיה לבעלי המרכולים בוטלו וכי תפנה להליכים משפטיים. בעלי המרכולים טוענים כי העירייה פועלת באופן מפלה. לטענתם, המרכולים משרתים תיירים, בליינים ותושבים המתגוררים בשכונות הסמוכות.

"אין שום הצדקה עניינית לסגור את המרכולים במרכז העיר, שאינו אזור חרדי או דתי", אמר עורך הדין יוסי חביליו, שמייצג את בעלי המרכולים. "ברור שהשיקול מאחורי צעד זה הוא פוליטי, ומטרתו לרצות את החרדים".

בעירייה מסבירים כי הפעולות נגד המרכולים הפתוחים בשבת ננקטו מכיוון שהם ממוקמים באזור שדרכו הולכים חרדים רבים אל הכותל המערבי בשבתות. בחדשות 2 נמסר כי בעלי המרכולים דוחים את ההסבר הזה וטוענים כי ראש העירייה, ניר ברקת, מבקש לרצות את החרדים משיקולים פוליטיים. "לא

לא ייתכן שבאזורים חילוניים כמו מרכז העיר נחויב להתנהג כאילו מדובר בשכונה חרדית

ייתכן שבאזורים חילוניים כמו מרכז העיר נחויב להתנהג כאילו מדובר בשכונה חרדית", טען חביליו.

עינב בר-כהן, חברת מועצת עיריית ירושלים מסיעת התעוררות, אמרה בתגובה להגשת כתבי האישום: "נמשיך להתנגד להחלטתו האומללה של ראש העיר לסגור את המרכולים בשבת, החלטה שפוגעת באופן קשה בסטטוס קוו הירושלמי משיקולים פוליטיים... יש לשמר את האיזון העדין של העיר, בייחוד במרכז העיר המהווה מקום בילוי לכלל האוכלוסיות המגוונות החיות בה. כל פעולה אחרת נוגדת את אופיה של השבת הירושלמית, שהתפתח בהסכמה במשך השנים".

מעיריית ירושלים נמסר: "אין כל שינוי במהות, אלא רק באופן הטכני של אכיפת חוק העזר. במקום מתן דו"חות בכל שבוע רוכזו מועדים רבים לכתב אישום אחד. זה יעיל ונכון יותר לכל הצדדים מאשר לנהל עשרות ברירות קנס במועדים שונים".

לידיעה בחדשות 2איך תוכל לפעול?