שוויון או לאומיות

62% מיהודי ישראל בעד לגיטימציה לזרמים הליברליים

בסקר משותף לוועד היהודי האמריקאי (AJC) ול"ג'רוזלם פוסט" אמרו 54% מהיהודים בישראל שלא מקובל עליהם הביסוס של חוקי הדת במדינה על התפיסה האורתודוקסית

חברי הקהילה הקונסרבטיבית קהילת מורשת אברהם בירושלים בטקס ט' באב. צילום: Brian Negin, flickrחברי הקהילה הקונסרבטיבית קהילת מורשת אברהם בירושלים בטקס ט' באב (צילום אילוסטרציה). צילום: Brian Negin, flickr

74% מיהודי ארה"ב ו-62% מיהודי ישראל תומכים במתן לגיטימציה לזרם הרפורמי ולזרם הקונסרבטיבי ובהכרה בנישואים ובגיורים שעורכים רבנים מזרמים אלה. כך עולה מסקר משותף לוועד היהודי האמריקאי (AJC) ול"ג'רוזלם פוסט".

בקרב היהודים בישראל, 54% מהנשאלים אמרו שלא מקובל עליהם הביסוס של חוקי הדת במדינה על התפיסה האורתודוקסית. 46% אמרו כי הם חיים בשלום עם מצב זה. אתר "כיפה" מציין כי בשאלה שהוצגה לנסקרים הוצגה התפיסה הדתית הרווחת היום בישראל כתפיסה חרדית-אורתודוקסית.

בקרב הדתיים, 90% אמרו שהמצב הקיים מקובל עליהם, בעוד שבקרב החילונים רק 18% השיבו כך. 61% מהמשיבים המגדירים עצמם מסורתיים ציינו שההגדרה שהוצגה בסקר מקובלת עליהם.

52% מיהודי ארה"ב אמרו שמעולם לא ביקרו מישראל, נתון העשוי להעיד על התרופפות הקשר שלהם עם ישראל

בסקר השתתפו 1,002 יהודים מעל גיל 18 מרחבי ארצות הברית. בישראל, בסקר שנערך על ידי מכון רפי סמית, השתתפו 500 איש שהם מדגם מייצג של האוכלוסייה הבוגרת במדינה.

52% מיהודי ארה"ב אמרו שמעולם לא ביקרו מישראל. נתון זה עשוי להעיד על התרופפות משמעותית של הקשר בין ישראל ליהודים בארה"ב.

סטיבן ביים, מנהל תחום חיים יהודיים ב-AJC, אמר: "ליהודים אמריקאים, ערך השוויון חשוב לא פחות חזק מערך הלאומיות. זהות לאומית צריכה להיות הדבק שמחבר את שתי הקהילות, אבל כשיהודים אמריקאים סבורים שאין לה חשיבות – בגלל חוסר שוויון – מתקבלים נתונים כמו אלה שנמצאו בסקר".

לידיעה ב"כיפה"איך תוכל לפעול?