המתווה לא ייעלם

בג"ץ: מימוש מתווה הכותל "נסחב עד בלי קץ"

ביקורת חריפה של השופטים על הממשלה בשל הימנעותה ממימוש המתווה, הקובע כי בכותל הדרומי תוקם רחבת תפילה שתשמש את הזרמים הליברליים

תפילה ברחבת הכותל האלטרנטיבית הקרויה עזרת ישראל 17.07.2014 צילום: גרשון אלינסון פלאש 90תפילה ברחבת הכותל האלטרנטיבית (צילום אילוסטרציה). צילום: גרשון אלינסון, פלאש 90

שופטי בג"ץ מתחו ביקורת קשה על הממשלה, בגלל אי מימוש מתווה הפשרה בכותל המערבי. מתווה הפשרה הושג בתחילת השנה, אך לא מומש. המתווה קובע כי תוקם רחבת תפילה בכותל הדרומי, שתשמש את הזרמים הליברליים ואת נשות הכותל ובה תתאפשר תפילה מעורבת של גברים ונשים.

נשיאת בית המשפט העליון, מרים נאור, אמרה בדיון שהתקיים אתמול: "הדברים נסחבים עד בלי קץ ועד בלי גבול". היא הוסיפה כי הסוגיה הועברה לדיון משפטי, כדי השופטים "יוציאו את הערמונים מהאש".

השופט אליקים רובינשטיין מתח ביקורת גם על הסיעות החרדיות, שמתנגדות למתווה אף שבעבר אישרו אותו. "זה עניין של הממשלה", אמר רובינשטיין, "הכותל זה לא עניין של מישהו אחר". רובינשטיין גם מתח ביקורת מרומזת על רב הכותל, שמואל רבינוביץ'. "יש לרב השקפה וכבודו במקומו מונח", אמר רובינשטיין, "השאלה היא מה עושים לגבי כל שאר הציבור שלא מחזיק בהשקפה זו".

הדיון עסק בעתירה שהגישו המרכז הרפורמי לדת ומדינה, התנועה המסורתית, נשות הכותל, חדו"ש, ישראל חופשית וגופים

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הודה כי הממשלה מתקשה ליישם את המתווה

נוספים. העותרים, לפי ואלה, דרשו להקים גוף שינהל את הכותל המערבי תוך מתן ייצוג לזרמים השונים ביהדות. אתמול הסכימו העותרים לבקשתה של נשיאת בית המשפט העליון לתקן את העתירה, כדי שתעסוק באי מימוש המתווה. כך יוכל בג"ץ להכריע בסוגיה.

המתווה אושר על ידי הסיעות החרדיות ורב הכותל, אבל הם חזרו בהם בגלל לחץ של המגזר החרדי. שר הדתות, דוד אזולאי מש"ס, סירב לחתום על התקנות החדשות שנוסחו על פי המתווה. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הודה כי הממשלה מתקשה ליישם את המתווה.

אחרי הדיון בבג"ץ אמר מנכ"ל התנועה המסורתית, עו"ד יזהר הס: "המתווה ההיסטורי שאושר לא יכול להיעלם כי מישהו שינה את דעתו. הממשלה צריכה להזיז את עצמה ולעשות מעשה".

יו"ר נשות הכותל, ענת הופמן, אמרה: "בית המשפט שלח רמז מאוד עבה לממשלה להתחיל ביישום המתווה החדש בכותל. אני בטוחה שנציג הממשלה ששמע את דברי השופטים רץ עכשיו למשרד ראש הממשלה כדי להבהיר לכולם שהזמן אזל ושהממשלה חייבת לגלות מנהיגות ולפעול ליישום החלטתה לאלתר".

לידיעה בוואלהאיך תוכל לפעול?