מתרחקים מהרבנות

מחקר חדו"ש: מספר הזוגות שאינם מתחתנים עלה ב-30%

בין 2012 ל-2014 עלה מספר הזוגות היהודיים המקיימים חיים משותפים בלי להינשא על פי ההלכה מ-65 אלף ל-84 אלף

''דוחסים אותנו למסגרת אחת'', מהקמפיין של המטה לבחירה חופשית בנישואים''דוחסים אותנו למסגרת אחת'', מהקמפיין של המטה לבחירה חופשית בנישואים

מספר הזוגות היהודיים החיים יחד בלי נישואים כהלכה עלה מ-65 אלף ב-2012 ל-84 אלף ב-2014, עלייה של כ-30%. אלה הממצאים העיקריים במחקר שערכה עמותת חדו"ש, בהתבסס על נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה.

לפי נתוני הלמ"ס, בשנת 2012 חיו 5% מהזוגות היהודיים תחת קורת גג אחת ללא חתונה דתית, ואילו ב-2014 הגיע אחוז הזוגות המנהלים חיים משותפים בלי להתחתן ל-6.1% מכלל הזוגות היהודיים. ynet מדווח כי מספר הזוגות היהודיים שנרשמו לנישואין דרך הרבנות הראשית ירד, והוא דומה כעת למספר הנרשמים לנישואין לפני קרוב לעשר שנים (כ-36,900), למרות גידול עקבי של האוכלוסייה.

מנכ"ל חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, סבור כי הנתונים מצביעים על התרחקות שיטתית מהרבנות. "הממסד הרבני ממאיס על הזוגות בישראל את מוסד הנישואים, הן באמצעות מסע הייסורים שעוברים זוגות רבים בדרך לנישואים והן בשל החשש מהצורך להתגרש בבתי הדין הרבניים. אין אויב גדול ליהדות מהרבנות הראשית ובתי הדין הרבניים", אמר רגב.

מנכ"ל חדו"ש, הרב אורי רגב: הממסד הרבני ממאיס על הזוגות בישראל את מוסד הנישואים

הוא הוסיף כי "למרבה האירוניה, דווקא הרבנות אחראית לכרסום הגדל במוסד המשפחה בישראל. המסקנה הברורה היא שיש לחסל את המונופול ולהיענות לרצונו של רוב הציבור בישראל בחופש בחירה בנישואים. יש להנהיג נישואים אזרחיים בישראל, ולהכיר בנישואים של כל הזרמים ביהדות".

לצד הירידה במספר החילונים שמוכנים להתחתן ברבנות, קיימת ירידה במספר הזוגות שמתחתנים בנישואים אזרחיים בחו"ל. בתוך כשנתיים חלה ירידה של כ-7.5% במספר הנישאים בחו"ל – מ-9,509 זוגות ב-2012 ל-8,939 ב-2013 ו-8,782 בשנת 2014. מבין המתחתנים בחו"ל, שליש עושים זאת בקפריסין, כ-28% מתחתנים בנישואים אזרחיים בארה"ב ו-18% נישאים בבירת צ'כיה, פראג.

בלמ"ס הבהירו כי חלק מהיהודים שהתחתנו בחו"ל נישאו על פי ההלכה, אבל אין דרך להפריד בין נישואים אזרחיים לנישואים לפי ההלכה בחו"ל. הרוב המוחלט של המתחתנים בחו"ל מעדיפים חתונה אזרחית, בגלל התנגדות לממסד הדתי בישראל.

לידיעה ב-ynetאיך תוכל לפעול?