עזבו את הסימפטומים

המחלה היא החינוך החרדי

מערכת החינוך החרדית מעוררת בתלמידיה בוז מוחלט לערכי המדינה החילונית, כותב נחמיה שטרסלר ב"הארץ". כדי למנוע חיסול של המדינה יש לבטל את כל זרמי החינוך העצמאי

מסדרונות של ישיבה בירושלים, 14.04.2001. צילום: נתי שוחט, פלאש 90ישיבה בירושלים (צילום אילוסטרציה). צילום: נתי שוחט, פלאש 90

יש לברך את האברך שהפחיד ילדה בדרכה לבית הספר, את החרדי שכינה חיילת "פרוצה" ואפילו את אלה שלבשו מדי אסירים והדביקו עליהם טלאי צהוב, כותב נחמיה שטרסלר ב"הארץ". לדבריו, כל אלה אולי יצליחו לזעזע סוף סוף את הרוב החילוני הדומם. ייתכן שיגרמו לו להבין, שאין טעם לגנות את היורק ואין תועלת בהעמדת המקלל לדין. אלה הם רק סימפטומים למחלה קשה.

המחלה, לדברי שטרסלר, היא החינוך החרדי. במערכת החינוך החרדית, צעירים עוברים שטיפת מוח יסודית, שאחריה הם מאמינים ש"דמוקרטיה זה שלטון רשע, ששוויון זכויות לנשים הוא טריפה גמורה, שחופש והומניזם טובים רק לגויים, שלימודי מתמטיקה, אנגלית והיסטוריה הם עבודה זרה, שלצאת להתפרנס מיגיע כפיים זו בושה גדולה ושירות בצבא הוא מלאכה בזויה".

הצעירים החרדים מתחנכים להרגיש בוז מוחלט כלפי ערכי המדינה החילונית, הוא ממשיך. לכן אין להם בעיה להפחיד ילדה קטנה או לקרוא לשוטרים "נאצים". לדבריו, הרוב החילוני מממן את מה שיוביל לקצו. "הוא מעביר תקציבי עתק למערכת החינוך

בוגרי החינוך החרדי מאמינים שדמוקרטיה זה שלטון רשע, ששוויון זכויות לנשים הוא טריפה גמורה, שחופש והומניזם טובים רק לגויים

העצמאית של החרדים. הוא נותן לאברך קצבאות ומענקים שגדולים בהרבה ממה שמקבל חייל בשירות חובה, או סטודנט הלומד רפואה או הנדסה. כי הציבור החילוני הוא ציבור מתאבד. הוא מחסל את עצמו במו ידיו, באטיות אבל בוודאות".

כדי למנוע את ההתאבדות יש להפסיק להתעסק בסימפטומים ולפנות לריפוי המחלה. יש לבטל את כל זרמי החינוך העצמאי של ש"ס ואגודת ישראל ולהכריח את כל ילדי ישראל ללמוד תוכנית לימודים כללית אחת. מי שרוצה, יוכל ללמד את בניו ובנותיו משנה ותלמוד, אחר הצהריים.

שטרסלר גם קורא לגייס את כל המשתמטים החרדים לצה"ל לשלוש שנים ולבטל לחלוטין את התמיכה התקציבית בישיבות ובכוללים, וכך לאלץ את החרדים לצאת לעבודה. "אבל הואיל וידוע היכן אנו חיים ומה חשוב לבנימין נתניהו – אין סיכוי שקריאה זו תיפול על אוזניים כרויות. לכן נמשיך כולנו להידרדר בתהליך אטי אך בטוח של התאבדות".

למאמר ב"הארץ"איך תוכל לפעול?