יש חוק, אין אכיפה

צה"ל לא חוקר חשדות להפרת תנאי הפטור מגיוס

בשלוש השנים האחרונות הפסיק הצבא לחקור צעירים חרדים שלא גויסו מכוח מעמד "תורתו אומנותו". הצבא מתקשה לגייס גם צעירים שאיבדו את הזכאות לפטור

שוטרות עוצרות מפגין חרדי שהשתתפף בחסימת הכביש בכיכר השבת בירושלים במחאה על מעצר משתמטים חרדים 26012016 צילום פלאש 90שוטרות עוצרות מפגין חרדי שהשתתף בחסימת הכביש בכיכר השבת בירושלים, במחאה על מעצר משתמטים חרדים. צילום: פלאש 90

צה"ל אינו חוקר זה שלוש שנים מקרים שבהם יש חשד כי בחורי ישיבה הפרו את התנאים המעניקים להם מעמד "תורתו אומנותו", שפוטר אותם מגיוס. בעבר נהג הצבא לקיים חקירות אם התעורר חשד שתלמידי ישיבה הפרו את תנאי המעמד. הנתונים מתפרסמים בעקבות בקשה שהגישה עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון במסגרת חוק חופש המידע.

בעבר נוהלו חקירות אלה על ידי משרדים פרטיים. הסיבה לאי ביצוע החקירות אינה ברורה, אבל ואלה מדווח כי בצה"ל מתעקשים ש"נערכות בדיקות במקרים שבהם עולה כי בן ישיבה אינו עומד בתנאי ההסדר". צה"ל עוקב, למשל, אחר חשבונות פייסבוק של צעירים חרדים שהצהירו כי הם בחורי ישיבה, אך בפועל מתברר כי הם מנהלים אורח חיים שונה.

הרב עו"ד אורי רגב, מנכ"ל חדו"ש, אמר בתגובה: "הציבור מאס באפליה ובקלות שבה יכולים צעירים חרדים לחמוק משירות בצה"ל. לא רק שהפטורים הניתנים מדי שנה תחת הגדרת 'תורתו אומנותו' גורמים נזק לצה"ל ויוצרים אפליה בין דם לדם, אלא שעכשיו גם מתבררת האמת – צה"ל כמעט ולא עושה כלום כדי לאתר משתמטים ורק אחוז זניח מאלו שאותרו אכן מתגייסים. השאר הופכים לציפורי דרור – לא מחויבים לצה"ל ולא מחויבים ללמוד. יש לשים סוף למצב המביש הזה. דרושה מנהיגות

מנכ"ל חדו"ש: צה"ל כמעט ולא עושה כלום כדי לאתר משתמטים ורק אחוז זניח מאלו שאותרו אכן מתגייסים

פוליטית שתעביר חוק שוויון בנטל אמיתי, שסנקציות כלכליות משמעותיות בצדו. למרבה הצער, ממשלות ישראל מעדיפות למכור את השוויון בנטל בנזיד קניית שלטון. נותר רק לראות אם בבחירות הבאות הבוחר ישים קץ למצב הבלתי נסבל הזה".

בין 2013 ל-2016 היו בין 36 אלף ל-41 אלף בחורי ישיבה שקיבלו פטור מגיוס במעמד "תורתו אומנותו". חוק הגיוס הקיים פוטר מגיוס חרדים בגיל 22 ומעלה, אם הם מעוניינים בכך. ב-2013 ו-2014 לא היה חוק שהסדיר גיוס חרדים והצבא לא ביטל את הפטור לאיש מבחורי הישיבה. ב-2015 בוטל הפטור של מאות חרדים. כ-70 מהם הוכרזו משתמטים, לאחר שלא התייצבו בלשכות הגיוס. בפועל גויסו 16 מהם. השנה גויסו רק שני צעירים חרדים שהוכרזו משתמטים.

מדובר צה"ל נמסר: "עם כניסתו לתוקף של תיקון 19 לחוק שירות הביטחון, בשנת 2014, חידש צה"ל את הפעילות להסדרת מעמדם של תלמידי ישיבה שתורתם אומנותם... בשנה האחרונה אוכף צה"ל את הסדרי דחיית הגיוס ומבקר את יישומם בדרכים מגוונות, כדי לוודא שרק מי שעומד בתנאים שנקבעו בחוק ימשיך להיות זכאי לדחיית גיוס... צה"ל ימשיך לפעול על מנת לאכוף את גיוסם של כלל החייבים בשירות".

לידיעה בוואלהאיך תוכל לפעול?