סקר ט"ו באב

סקר: 74% מהציבור מעוניינים בטקס חתונה שיוויוני

סקר מכון סמית לחדו"ש לקראת ט"ו באב מצא כי 74% מהציבור מעוניינים בטקס חתונה שוויוני, עם החלפת טבעות הדדית וכתובה שוויונית, 77% ממצביעי מפלגות הקואליציה החילוניות וגם רוב מצביעי הבית היהודי רוצים בטקס חתונה שוויוני להם או לילדיהם. מנכ"ל חדו"ש, הרב רגב: "הציבור מאס בכך שכופים עליו טקס לא רלבנטי ואנטי שוויוני. הוא רוצה טקס יהודי אבל מעודכן"

חתונה ישראלית. צילום: עומרי קרן לפידותחתונה ישראלית. צילום: עומרי קרן לפידות

74% מהציבור היהודי בישראל מעוניינים בכך שטקס החתונה שלהם ושל ילדיהם יהיה טקס שוויוני, שבו ענידת טבעות הדדית וכתובה שבה התחייבויות שוות של בני הזוג. רק 26% מתנגדים לכך. בין החילונים 92% מעוניינים בטקס שוויוני ובין המסורתיים 81%. בין הדתיים 69% מתנגדים, אבל עדיין יש תמיכה של 31%. מעניין לא פחות: בין מצביעי הבית היהודי 51% מעוניינים בטקס שוויוני. סביר שהדבר נובע בין היתר מהאחוז הגבוה של מצביעים לא דתיים למפלגה זו.

הנתונים עולים מסקר שערך מכון סמית עבור עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון. הסקר בוצע באמצעות הטלפון בין 25 ל-27 ביולי בקרב מדגם מייצג של 700 איש מקרב האוכלוסייה היהודית הבוגרת.

מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, הרב עו"ד אורי רגב, אמר בתגובה: "הסקר מוכיח עד כמה הציבור היהודי, כולל אחוז גדל והולך של דתיים, התרחק מן הרבנות הממסדית המאובנת. הציבור אומר בבירור שאינו רוצה עוד בטקס נישואין לא רלבנטי ואנטי שוויוני. רבים רוצים טקס יהודי, אבל כזה שתואם את ערכיהם ואורח חייהם, כלומר טקס שוויוני ומעודכן. הרבנות הראשית והפוליטיקאים הדתיים, המגבים אותה, הם האויב מספר אחת של היהדות והם משניאים את היהדות על הציבור".

לדברי רגב, "הפתרון הברור הוא לדרוש מן המפלגות האזרחיות להעביר חוק נישואין וגירושין אזרחיים. למרבה הצער, בינתים יש לנו ממשלה שקובעת שיאים חדשים של כניעה לסחטנות החרדית, וגם האופוזיציה עושה מאמצים רבים לזכות בחסדי המפלגות החרדיות. אסור להשלים עם המשך המצב שבו ישראל היא הדמוקרטיה המערבית היחידה בעולם השוללת מאזרחיה את הזכות להינשא כרצונם. כל זמן שהמונופול של הרבנות על הנישואין והגירושין לא יבוטל יש להצביע נגד ברגליים ולהתחתן באמצעות

הרב עו"ד אורי רגב: "הציבור מאס בכך שכופים עליו טקס לא רלבנטי ואנטי שיוויוני. הוא רוצה טקס יהודי אבל מעודכן"

טקסים שוויונים. זאת, גם אם הטקסים שנערכים בארץ אינם מוכרים עדיין על ידי המדינה".

טקס החתונה היהודי ההלכתי המסורתי מייעד לגבר תפקיד פעיל ולאשה תפקיד סביל מאוד: הסכמה ורוב הזמן שתיקה. הגבר הוא שעונד טבעת, הוא שמקדש את האשה, הוא שמתחייב לה בכתובה, הוא שרוכש אותה והופך אותה לקניינו. בשנים האחרונות התרבו מאוד האפשרויות לטקסים שוויוניים. לקראת ט"ו באב בדקנו את הביקוש להם.

נוסח השאלה היה: "אם את/ה או מישהו מילדיך ירצו להינשא - עד כמה את/ה תומך/ת או מתנגד/ת לכך שבטקס יהיה שוויון בין המינים, דוגמת ענידת טבעת הדדית וכתובה שבה התחייבויות שוות של בני הזוג"? חשוב לשים לב, הסקר אינו בודק תמיכה תיאורטית אלא את ההעדפה האישית והמעשית של המשיב לגביו ולגבי משפחתו. הוא גם לא התייחס לשאלה החוקית של נישואין דתיים או אזרחיים אלא לשאלה אם המנהגים הרווחים בטקס החתונה יבוצעו באורח שוויוני או לא.

כאמור, 74%, שלושה מכל ארבעה, מעוניינים בטקס שוויוני במשפחתם. כצפוי, נמצא הבדל מסוים בתשובה לפי מגדר. בין הנשים 78% מעדיפות טקס שיוויוני לעומת 70% מהגברים. בין אנשי השמאל 100% מעדיפים טקס שיוויוני, בין אנשי המרכז – 94%, אבל בין אנשי הימין – 58%. הסיבה לכך היא כנראה האחוז הגבוה של דתיים וחרדים בין אנשי הימין. בין העולים - 83% מעוניינים בטקס שיוויוני, לעומת 73% בקרב הותיקים. סביר שהבדל זה נובע מהכמות הנמוכה יחסית של דתיים וחרדים בציבור העולים. בקרב מצביעי מפלגות האופוזיציה 87% בעד חתונה שיוויונית, אבל גם בקרב מפלגות הקואליציה החילוניות – 77% בעד. לעומת זאת, בקרב מפלגות הקואליציה החרדיות והדתיות 61% מתנגדים.איך תוכל לפעול?