ביטוי למגוון זרמים

עיריית ת"א בוחנת התנתקות מהמינהלת לזהות יהודית

לתוכנית רכזי זהות יהודית שמפעילה המינהלת מונו ראשי גרעינים תורניים המזוהים עם הבית היהודי. העירייה בוחנת מחדש את ההתקשרות עם התוכנית

ראש מנהלת הזהות היהודית הרב אביחי רונצקי יחד עם מנהיג הבית היהודי נפתלי בנט במסיבת הניצחון של בנט בפריימריס של המפלגה. 07112012. צילום יוסי זליגר פלאש 90ראש מינהלת הזהות היהודית, הרב אביחי רונצקי, עם מנהיג הבית היהודי נפתלי בנט. צילום: יוסי זליגר, פלאש 90

עיריית תל אביב-יפו שוקלת להפסיק את שיתוף הפעולה עם המינהלת לזהות יהודית שפועלת במשרד לשירותי דת. בעירייה בוחנים הפעלה עצמאית של תוכניות להתחדשות יהודית, כדי להבטיח מתן ביטוי למגוון זרמים והשקפות יהודיים.

לאחרונה מונו ראשי הגרעינים התורניים בתל אביב, המזוהים עם הבית היהודי, לרכזי זהות יהודית בקהילה, במסגרת תוכנית שמפעילה המינהלת.

המינהלת לזהות יהודית הוקמה בתקופת הממשלה הקודמת, שבה היה נפתלי בנט השר לשירותי דת. אחת מתוכניותיה כוללת הפעלה של רכזי זהות יהודית בקהילות, במסגרת פעילותה באוכלוסייה החילונית. בהתאם לתוכנית פועלים כ-35 רכזי זהות יהודית ב-60 יישובים.

בהחלטה שקבעה באילו יישובים תופעל התוכנית נקבע, לפי "הארץ", כי תינתן עדיפות למקומות שבהם פועלים גרעינים תורניים. בחודשים האחרונים החלו רכזי הזהות היהודית לפעול גם בתל אביב. העירייה התבקשה להשתתף בתקצוב הפעילות בסכום של 7,500 שקלים.

רכז התוכנית בתל אביב הוא הרב איתי קרמר, שעמד ב-2013 בראש רשימת הבית היהודי בבחירות העירוניות בבת ים. כיום הרב קרמר הוא מנכ"ל הגרעין התורני ביפו. לאחרונה הודיע קרמר על מינוי הרב יובל אלפרט, מראשי הגרעין ביפו, לאחראי

מיקי גיצין: לא ייתכן שתוכנית להתחדשות יהודית תהיה חלק ממנגנון פוליטי מאורגן וממומן היטב

על פעילות הזהות היהודית בדרום תל אביב. אדם אחר שמונה לתפקיד כזה הוא הרב ערן יונגר, מראשי הגרעין התורני ברמת אביב.

מיקי גיצין, חבר מועצת עיריית תל אביב־יפו ממרצ, אמר: "מצאנו את עצמנו במצב שבו במרכזים קהילתיים חילוניים, מי שהוביל את פיתוח הזהות היהודית היו אנשי הבית היהודי... לא ייתכן שתוכנית להתחדשות יהודית תהיה חלק ממנגנון פוליטי מאורגן וממומן היטב".

מהמשרד לשירותי דת נמסר בתגובה: "כלל ההחלטות במיזם התקבלו על בסיס חוקי ומקצועי. במסגרת התוכנית פועלים עשרות רכזי זהות יהודית, המובילים יחד עם מנהלי המתנ"סים פעילות נרחבת המעשירה את חיי הקהילה באופן פתוח ומגוון, תוך שימת דגש על מתן מענה לצורך ולמאפיינים של כל קהילה".

עיריית תל אביב־יפו מסרה כי היא דוגלת בפלורליזם ומעודדת שיח שמכיל את מגוון הזרמים ביהדות המתחדשת וכי "בתוכניות שהעירייה שותפה בהן, אנו נפעל לשמירת עיקרון זה, הן מבחינת התוכן והן מבחינת אלו שאחראים להעברתו".

לידיעה ב"הארץ"איך תוכל לפעול?