שתי בית שמש

גם ללא חרדים יש זכות לשמור על אורח חייהם

סמנכ"ל חדו"ש, שחר אילן, אמר בתוכנית "לונדון את קירשנבאום" כי ראוי לבחון ברצינות את הרעיון לפצל את בית שמש לשתי רשויות – חילונית וחרדית

"אני חושב שהרעיון ראוי לבחינה רצינית, שבבסיסה עומדת לא רק הזכות של חרדים לקיים אורח חיים חרדי, אלא גם הזכות, למשל של הדתיים הלאומיים של בית שמש, לקיים את אורח החיים הדתי, או זכותם של החילונים לקיים את אורח החיים החילוני". כך אמר סמנכ"ל חדו"ש, שחר אילן, בתוכנית "לונדון את קירשנבאום" בערוץ 10.

"זה ברור לגמרי", הוסיף אילן, "אם בית שמש תישאר כמו שהיא, כלומר יימשך בה התהליך הנוכחי – אנחנו מדברים על 30 אלף דירות מתוכננות, כמעט כולן לחרדים – המשמעות היא שכך וכך עשרות אלפים של לא חרדים בבית שמש ייאלצו במוקדם או במאוחר לעזוב. איך אנחנו יודעים את זה? מעולם לא ראינו שכונה או עיר שהתחרדו והתהליך נגמר בזה. נשאל את זה ככה: איפה החילונים והדתיים שפעם חיו בבני ברק?"

בראיון בערוץ 10 התייחס אילן לדיווח ב"ידיעות אחרונות", שלפיו בעקבות העימותים המחריפים בין חרדים קיצוניים לדתיים-לאומיים וחילונים בבית שמש, שוקל ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לפצל את העיר לשתי ערים נפרדות – חרדית וחילונית. נתניהו שוחח על הרעיון עם שרים בליכוד ופנה בעניין זה לשר הפנים, אלי ישי, ולשר השיכון, אריאל אטיאס, שניהם מש"ס.

אילן הוסיף, כי אף על פי שהרעיון לפצל את בית שמש יכול להביא לפתרון המחלוקות, "כל תהליך כזה מלווה באלפי טרגדיות של אנשים שנאלצים לעזוב את ביתם, לעתים בית שהם אוהבים... לא יחסרו דירות לחרדים בבית שמש, כי כמו שאנחנו יודעים מתוכננות שם 30 אלף דירות. אומר ראש הממשלה, בואו נפתור את המאבק הזה בכך שנחלק – ניתן ללא חרדים לנהל את חייהם ולחרדים לנהל את חייהם. זאת מדיניות שהממשלה הזאת מקיימת בפועל. היא הרי בונה את מודיעין ומודיעין עילית, היא בונה ליד חדרה את חריש, ולכן אני לא בטוח שזה יהיה אסון כזה גדול אם זה יהיה הפתרון.

"אנחנו במלחמה, שבה מצד אחד יש בריונים ומצד שני יש אנשים שומרי חוק", סיכם אילן. "יש משטרה שאומרת, 'זה לא התפקיד שלי', ולכן במקרה הזה ייתכן שהפתרון הטכני הזה יכול להביא קצת שלום לבית שמש".

embed icon


איך תוכל לפעול?