לא יכולים לבד

ישי: איך נקיים עיר חרדית בלי חילונים שישלמו ארנונה

בראיון ברדיו "קול ברמה" הסביר שר הפנים מדוע הוא מתנגד לרעיון לפצל את בית שמש לעיר חרדית ועיר חילונית: "ללא חילונים אין הכנסות, אין מסים, אין תעשייה"

שר הפנים, אלי ישי, בביקור בעיר החרדית אלעד מול צילום אויר של העיר. 02/12/2009. צילום: מרקו פלאש 90.שר הפנים, אלי ישי, בביקור בעיר החרדית אלעד. רוב התושבים מקבלים הנחה בארנונה. צילום: מרקו, פלאש 90

תושבים חרדים רבים בבית שמש מתנגדים להצעה שהעלה ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לחלק את העיר לשתי ערים, חילונית וחרדית. שר הפנים, אלי ישי, הסביר לתחנת הרדיו החרדית "קול ברמה", שעיר חרדית שבה לא יגורו חילונים תישאר ללא הכנסות, ללא ארנונה ולא תוכל להתקיים.

בשבוע שעבר דיווח העיתון "ידיעות אחרונות", שבעקבות העימותים המחריפים בין חרדים קיצוניים לדתיים-לאומיים וחילונים בבית שמש שוקל ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לפצל את העיר לשתי ערים נפרדות – חרדית וחילונית. נתניהו שוחח על הרעיון עם שרים בליכוד ופנה בעניין זה לישי ולשר השיכון, אריאל אטיאס, שניהם מש"ס.

סמנכ"ל חדו"ש, שחר אילן, אמר בתוכנית "לונדון את קירשנבאום" בערוץ 10: "אני חושב שהרעיון ראוי לבחינה רצינית, שבבסיסה עומדת לא רק הזכות של חרדים לקיים אורח חיים חרדי, אלא גם הזכות, למשל של הדתיים הלאומיים של בית

לדברי ראש עיריית אלעד, צורי קריספל, בעיר חרדית 80% מהתושבים מקבלים הנחות בארנונה ועירייה אינה יכולה להתקיים כך

שמש, לקיים את אורח החיים הדתי, או זכותם של החילונים לקיים את אורח החיים החילוני".

"כבר ב-2003 היתה המלצה להפריד וכבר אז אמרתי שזה לא נכון", אמר ישי בראיון ב"קול ברמה". "עיר חרדית תהיה בלי הכנסות, בלי מסים, בלי תעשייה. זה לא נכון לעשות את זה".

גם ראש העיר החרדית אלעד, צורי קריספל, אמר דברים דומים. לדבריו, בעיר חרדית 80% מהתושבים מקבלים הנחות בארנונה ועירייה אינה יכולה להתקיים כך. מכיוון שרוב התושבים החרדים הם אברכים המשתייכים לשכבות הנמוכות מבחינה סוציו-אקונומית, הם משלמים כעשרה אחוזי ארנונה. קריספל אמר כי לחרדים עדיף להתגורר בערים שבהן גרים חילונים, מפני שבעיר שבה כולם יהיו חרדים ייווצרו מריבות פנימיות, שלדבריו יהיו גרועות מהסכסוכים עם החילונים.

לידיעה באתר נענע10

צפו בראיון עם שחר אילן בתוכנית "לונדון את קירשנבאום"איך תוכל לפעול?