מי מסית

לבני: הטלאי הצהוב בהפגנה החרדית – חטא לזכר השואה

פוליטיקאים ופעילי ציבור גינו בחריפות את השימוש בסמלי השואה בהפגנה החרדית בכיכר השבת

ילדים עונדים טלאי צהוב בהפגנה שבה מחו חרדים על ''ההסתה הנאצית'' במאבק נגד הדרת נשים. צילום: גילי יערי, פלאש 90ילדים עונדים טלאי צהוב בהפגנה שבה מחו חרדים על ''ההסתה הנאצית'' במאבק נגד הדרת נשים. צילום: גילי יערי, פלאש 90

הפגנת החרדים, שחלקם ענדו טלאי צהוב, בתגובה למה שכינו "ההתנהגות הנאצית" של הציבור החילוני כלפיהם, עוררה תגובות קשות במערכת הפוליטית. שר הביטחון, אהוד ברק, גינה בחריפות את השימוש בטלאי הצהוב. "מדי אסירים וטלאים צהובים שעליהם כתוב 'יהודי' בגרמנית – אלה דברים מזעזעים ומחרידים", אמר.

יו"ר קדימה, ציפי לבני, אמרה: "נוער הגבעות, שקרא לקציני צה"ל נאצים, ועכשיו החרדים עם הטלאי, חוטאים לזיכרון השואה ולמהותה של מדינת ישראל. אני מקווה שראשי הציבור החרדי יוקיעו את המעשים הללו, כי הם פוגעים במכנה המשותף שעדיין קיים בין כולנו".

ב-nrg דיווחו, כי גם הקרן לרווחה לנפגעי השואה גינתה את השימוש בסמלי השואה. יו"ר הקרן, אלעזר שטרן, אמר: "יותר מאשר פגיעה מזעזעת בזיכרון המתים, מדובר בפגיעה בניצולי השואה החיים. אני לא רוצה לחשוב מה מרגיש ניצול שואה בודד כשהוא רואה ילד יהודי מסתובב עם טלאי צהוב ברחובות ישראל של שנות האלפיים".

אלעזר שטרן: אני לא רוצה לחשוב מה מרגיש ניצול שואה בודד כשהוא רואה ילד יהודי מסתובב עם טלאי צהוב ברחובות ישראל

בהפגנה במוצאי שבת השתתפו מאות חרדים. הם התאספו בכיכר השבת בירושלים ומחו על ההסתה התקשורתית נגד, לאחר שהדיון באלימות נגד נשים ובהדרת נשים עלה לכותרות. הקהל נקרא לשאת טלאי צהוב, "כדי לבטא הרגשתנו מול מסע הרדיפות האכזרי המתנהל כנגד היהדות החרדית שהגיעה בימים אלו לממדים מבהילים".

ב-ynet דווח, כי בכרוזים שעיטרו את כיכר השבת נכתב: "היקום הציוני משתולל בהתקפה חסרת תקדים על הציבור החרדי, המואשם בשמירת כללי הצניעות והקדושה כפי הנדרש בהלכה".

הכרוזים מחו על הניסיון למנוע הפרדה בין נשים לגברים באוטובוסים. הכרוזים גם יצאו נגד "בנות שמלבושן הלא צנוע (בלשון המעטה) מכאיב ופוגע בתושבים ששילמו ממיטב כספם על מנת לגור בחממה היהודית הרחק מהפרהסיה החילונית-חולנית, המצרה את צעדיו של ירא השם".

לידיעה ב-nrg

 לידיעה ב-ynetאיך תוכל לפעול?