האוצר נכנע

תקציב הישיבות לשיא של כל הזמנים: 1.1 מיליארד שקל

משרד האוצר הסכים להעביר יותר מ-100 מיליון שקל לתקציב הישיבות, שכמעט הוכפל מתחילת 2014. מנכ"ל חדו"ש, הרב רגב: "גפני שובר את שיאי הסחטנות והממשלה את שיאי הכניעה לסחטנות"

ישיבת פוניבז' בבני ברק לאחר החזרה מחופשת בין הזמנים של הקיץ ותחילת זמן אלול תקופת הלימודים שלפני הימים הנוראים. 20.08.2012 צילום נתי שוחט פלאש 90.jpgישיבת פוניבז' בבני ברק לאחר החזרה מחופשת בין הזמנים של הקיץ. צילום: נתי שוחט, פלאש 90

תקציב הישיבות יגיע בימים הקרובים לשיא של כל הזמנים – כמיליארד ומאה מיליון שקלים (לא כולל הבטחת הכנסה לאברכים). השיא הקודם היה 1.032 מיליארד שקל (בסוף 2011). כך עולה משורת פרסומים בתקשורת החרדית. בין היתר דווח על כך ב"בחדרי חרדים", בשבועון "משפחה" ובמקומות נוספים. על פי פרסומים אלה, האוצר נכנע לדרישותיהן של המפלגות החרדיות ובייחוד לתביעות של יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני, והסכים להוסיף לתקציב הישיבות יותר ממאה מיליון שקלים.

כזכור, תקציב הישיבות (לפני שינויים) הוגדל מ-564 מיליון שקל ב-2014 ל-984 מיליון שקל בראשית 2016, תוספת של 74%. למרות זאת, גפני הקפיא בשבועות האחרונים העברות תקציביות שביקש האוצר בהיקף של 14 מיליארד שקלים עד שיועברו הכספים לישיבות.

באופן רשמי נושא הוויכוח היה הדרישה לשקיפות של ההעברות התקציביות. בימים האחרונים רבו הפרסומים על הזעם באוצר על גפני ואף דווח ששר האוצר, משה כחלון, כינה אותו "סחטן". אבל אתמול והיום פרסמו שורת כלי תקשורת חרדיים כי האוצר נכנע ויעביר לתקציב הישיבות עוד יותר ממאה מיליון שקלים. בהנחה שהתוספת תגיע ל-120 מיליון שקל (והתקציב ל-1.1 מיליארד), מדובר בתוספת של 96% מתחילת 2014, כמעט כפול.

הרב אורי רגב: הגדלת תקציב הישיבות היא חבלה ישירה במאמץ הלאומי להוציא גברים חרדים לעבודה

מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, הרב עו"ד אורי רגב, אמר בתגובה: "שוב ושוב שובר גפני שיאי סחטנות והממשלה שוברת שיאי כניעה לסחטנות. ספק אם יש תקציב במדינה שגדל בקצב המסחרר כמו תקציב הישיבות. שר החינוך נפתלי בנט מדבר על לימודי מתמטיקה בהיקף של 5 יחידות ומשקיע בישיבות. כחלון מדבר על פתרון משבר הדיור ומשקיע בישיבות. שר הביטחון אביגדור ליברמן מדבר על צורכי הביטחון, אבל מוותר על שוויון בנטל ומאפשר להגדיל את תקציב הישיבות.

"הגדלת תקציב הישיבות היא חבלה ישירה במאמץ הלאומי להוציא גברים חרדים לעבודה. היא מהווה מכירה של עתיד המדינה והמשק בנזיד שלטון. מעולם לא היה לוועדת הכספים יו"ר מגזרי, כוחני ואלים כמו גפני. במקום להפסיק את שוד הקופה הציבורית על ידי גפני או להחליפו, כפי שרוצה רוב הציבור, ראש הממשלה בנימין נתניהו וכחלון נכנעים שוב ושוב ומלמדים את גפני שהבריונות משתלמת".

לידיעה ב"גלובס"

לידיעה ב"ביזפורטל"איך תוכל לפעול?