הציבור תומך, הממשלה מתעלמת

סקר חדו"ש: התמיכה בנישואין או ברישום זוגיות לבני אותו מין נסקה לשיא של 76%

תוצאות דרמטיות בסקר שערך מכון סמית בהזמנת חדו"ש לקראת מצעד הגאווה: 80% תומכים במתן כל או רוב הזכויות לזוגות להט"בים נשואים. 46% מהדתיים תומכים במיסוד זוגיות לבני אותו מין

מצעד הגאווה בירושלים. 29.07.2010. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90מצעד הגאווה בירושלים, 2010 (צילום אילוסטרציה). צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

עלייה דרמטית בתמיכה בהנהגת נישואין או ברית זוגיות לזוגות בני אותו מין בישראל. שלושה רבעים מהציבור היהודי בישראל (76%) תומכים בכך שישראל תאפשר לזוגות בני אותו מין נישואין (64%) או רישום זוגיות (12%). בשורה ארוכה של סקרים שנערכו בשנים האחרונות תמכו רק 60% עד 65% מהציבור במיסוד זוגיות לבני אותו מין בישראל, כך שמדובר בקפיצת מדרגה בתמיכת הציבור. נתון משלים ומרחיק לכת לא פחות: 80% מהיהודים בישראל תומכים בעמדה שיש להעניק לזוגות נשואים בני אותו מין את כל (75%) או רוב (5%) הזכויות של זוג נשוי הטרוסקסואלי.

כך עולה מסקר שערך מכון סמית בהזמנת עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון לקראת שבוע הגאווה בישראל ומצעד הגאווה, שייערך ביום שישי, 3.6, בתל אביב. הסקר נערך באמצעות הטלפון ב-24 וב-25 במאי בקרב מדגם מייצג של 500 איש מקרב האוכלוסייה היהודית הבוגרת.

מנכ"ל עמותת חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, אמר בתגובה: "תוצאות הסקר הן אות כבוד ותעודת בגרות לציבור בישראל וסיבה נוספת לגאווה בשבוע הגאווה. אבל המצב החוקי והפוליטי בנושא מביש!" לדברי רגב, "הנתונים מוכיחים שהכרה במיסוד נישואין של בני אותו מין ובחופש נישואין בכלל הפכה לקונסנזוס ברוב הציבור היהודי בישראל. הסיבה העיקרית לכך שרצון הציבור אינו מתורגם לחקיקה היא העובדה שממשלות ישראל לדורותיהן מוכרות בזו אחר זו את חופש הנישואין למפלגות החרדיות והדתיות".

רגב ציין ש"ישראל היא הדמוקרטיה המערבית היחידה בעולם שיש בה מגבלות חמורות על חופש הנישואין וקרוב לעשרה אחוזים מתושביה אינם יכולים להינשא בה כלל. 42 מדינות בעולם כבר מאפשרות נישואין או רישום זוגיות לבני אותו מין. כלומר, גם בתחום מיסוד נישואי הלהט"בים הפער בין ישראל לעולם הנאור הולך וגדל. רק אם הציבור יתעורר ויבהיר לפוליטיקאים עד כמה הנושא חשוב ועקרוני מבחינתו, הם יפסיקו את מסורת הכניעה המבישה ויפעלו להנהגת נישואין וגירושין אזרחיים לכל מי שיבחר בכך".

נוסח שאלת הסקר המרכזית היה "האם לדעתך יש לאפשר לזוגות בני אותו מין נישואין או רישום זוגיות בישראל"? 76% מהמשיבים ענו בחיוב. רק 24% ענו שאין לאפשר לזוגות להט"בים למסד את הזוגיות שלהם בישראל. בין החילונים 90% תומכים, בין המסורתיים 77% ובין הדתיים – 46% (מתוכם 29% תומכים בהנהגת נישואין). עוד הפתעה: גם בין העולים

מנכ"ל חדו"ש, הרב רגב: התוצאות – סיבה נוספת לגאווה בשבוע הגאווה. אבל המצב החוקי והפוליטי מביש

מחבר העמים, שנחשבים שמרנים מאוד בנוגע ליחסים להט"ביים, נרשמה עלייה גדולה ו-74% מהם תומכים, כמעט כמו בקרב הוותיקים.

74% ממצביעי הליכוד תומכים בכך שישראל תאפשר נישואין (57%) או רישום זוגיות (17%) לזוגות בני אותו מין. בעמדה זו תומכים גם 93% ממצביעי כולנו, 80% ממצביעי ישראל ביתנו ו-57% ממצביעי הבית היהודי. כלומר, יש רוב בכל מפלגות הקואליציה, להוציא המפלגות החרדיות, למיסוד הזוגיות של בני אותו מין. בקרב מצביעי ש"ס, 77% מתנגדים לכך אבל 23% תומכים במתן אפשרות לרישום זוגיות לזוגות להט"בים. בקרב מצביעי יהדות התורה – 95% מתנגדים. בקרב מצביעי השמאל והמרכז התמיכה בכך שישראל תאפשר נישואין או רישום זוגיות ללהט"בים נעה בין 89% (יש עתיד), 95% (מרצ) ועד 98% (המחנה הציוני).

כאמור, מדובר בעלייה דרמטית לעומת סקרים קודמים שבהם נשאלו שאלות דומות (אם כי לא זהות). "מדד הדת והמדינה" של חדו"ש כלל מאז היווסדו כמה פעמים את השאלה: "האם לדעתך נישואים אזרחיים או ברית הזוגיות צריכים לחול גם על זוגות מאותו מין?" ב-2009 היה רוב זעיר של 53% בעד מיסוד זוגיות להט"בים בישראל. ב-2015 התמיכה הגיעה ל-64%, עדיין רחוק מרמת התמיכה של 76% בסקר הנוכחי. גם בסקר מקיף (מדגם של אלף משיבים) שערכה ב-2014 ד"ר מינה צמח ממכון מדגם בשביל הקiאליציה למען חופש נישואין הביעו 63% מהמשיבים תמיכה בנישואין אזרחיים או רישום זוגיות ללהט"בים. כלומר, התוצאה הנוכחית היא עלייה משמעותית.

תוצאה נוספת בסקר הנוכחי משלימה ומחזקת את תמונת הגידול בתמיכה בנישואי להט"בים: 80% ענו שבהנחה שיונהגו בארץ נישואין אזרחיים או רישום זוגיות לבני אותו מין יש להעניק לזוגות הלהט"בים את כל (75%) או רוב (5%) הזכויות שיש לזוגות הטרוסקסואליים. רק 5% ענו שיש להעניק הרבה פחות זכויות ועוד 15% טענו שאסור לאפשר מיסוד זוגיות לבני אותו מין. 91% מהחילונים תומכים בהענקת כל או רוב הזכויות לזוגות הלהט"בים, 86% מהמשיבים הלא חרדים ו-76% מהעולים מחבר העמים תומכים בכך. בפילוח פוליטי: 75% ממצביעי הליכוד וישראל ביתנו תומכים בהענקת כל או רוב הזכויות, 100% (!) ממצביעי כולנו ו-71% ממצביעי הבית היהודי.

לידיעה ב-ynet

לידיעה בחדשות 2

 איך תוכל לפעול?