סחטנות וכוחנות

גפני ומקלב לרגב: לבטל אירועי פסטיבל הסופרים בשבת

המשמעות: ביטול אירועים של מאיר שלו, א.ב. יהושע, צרויה שלו, אורלי קסטל בלום ועוד. חברי הכנסת מיהדות התורה פנו לשרת התרבות אף על פי שפעולות תרבות בשבת במימון המדינה הן חלק מהמצב הקיים כבר שנים ארוכות

יו''ר ועדת הכספים של הכנסת ,משה גפני מדגל התורה, מניף את אגרופו בשעת נאום במליאה. מימינו חברו לסיעה ח''כ אורי מקלב. 07.05.2012. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90.יו''ר ועדת הכספים, משה גפני מדגל התורה, נואם במליאה. מימינו חברו לסיעה, ח''כ אורי מקלב. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

ניסיונות הכפייה הדתית של מפלגת דגל התורה החרדית עולים מדרגה. ראשי המפלגה, יו"ר ועדת הכספים משה גפני ויו"ר ועדת המדע אורי מקלב, פנו במכתב לשרת התרבות, מירי רגב, שבו הם דורשים לבטל את הפעולות המתוכננות בשבת הקרובה בפסטיבל הסופרים הבינלאומי החמישי שייערך במשכנות שאננים בירושלים.

בין הסופרים שאת האירועים שלהם מבקשים גפני ומקלב לבטל: מאיר שלו, א.ב. יהושע, צרויה שלו ואורלי קסטל בלום. פניית השניים מתעלמת מכך שפעולות תרבות במימון המדינה בישראל בכלל ובירושלים בפרט הן חלק בלתי נפרד מהמציאות בישראל כבר שנים ארוכות.

מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, הרב עו"ד אורי רגב, אמר בתגובה: "שוב מתברר שראשי דגל התורה הם כנופיה של מחרחרי מריבות ומציתי מדורות. נראה שהכוחנות והסחטנות שלהם אף גברו בעקבות כניעת אביגדור ליברמן ובנימין נתניהו לתכתיביהם, ועתה הם ממשיכים לחפש אחר תירוצים נוספים למאבקי דת והזדמנויות חדשות לכפייה דתית".

לדברי רגב, "אחרי שגפני ושותפיו השלימו את שוד הקופה הציבורית בתקציב האחרון והעבירו את חוק ההשתמטות, הם התפנו גם לסגור לציבור הרחב את המדינה בשבת. העובדה שיש הסכמה ציבורית רחבה, כולל חלק גדול מהציבור הדתי, סביב הפעלת

מנכ"ל חדו"ש, הרב אורי רגב: "כנופיה של מחרחרי מריבות ומציתי מדורות, שמחפשים הזדמנויות למאבקי דת וכפייה דתית"

אירועי תרבות בשבת לא מעניינת את גפני ומקלב. מבחינתם כל מה שחשוב זה להוכיח לציבור שלהם שהם קיצוניים לא פחות מהפלג הירושלמי הקנאי ולקבל עוד כותרת ב'יתד נאמן'".

במכתבם לשרת התרבות כותבים גפני ומקלב: "הננו פונים בזה בפנייה דחופה למנוע את חילולה של שבת קודשנו באירוע פסטיבל הסופרים הבינלאומי שאמור להתקיים בחסותו של משרד התרבות, בעצם יום השבת, דבר הכרוך בחילול שבת חמור על כל המשתמע מכך". לדבריהם, "מעבר להפרה בוטה של הסטטוס-קוו הקיים במדינה בנושא זה, מהווה הדבר פגיעה קשה ברגשותיהם של ציבור רבבות שומר שבת ומסורת. הדבר חמור שבעתיים כשהדבר נעשה בחסותו של משרד התרבות! נבקשך לפעול מיידית לביטולו של הפסטיבל ביום השבת".

ביטאונה של דגל התורה, "יתד נאמן", מדווח כי מנכ"ל משרד התרבות, יוסי שרעבי, השיב כי "התמיכה היא בפסטיבל כולו ולא באירוע שמתקיים בשבת". שרעבי ציין כי "זו המציאות מאז ומתמיד הן לגבי פסטיבל זה והן לגבי פסטיבלים רבים אחרים".

ח"כ מקלב אמר בתגובה לביטאונה של דגל התורה: "אלו תירוצי סרק באופן רדוד ביותר, לנסות להצטדק ולהיתמם במעשה חמור ביותר וחסר תקדים של מתן חסות ממשלתית לחילולי שבת. מדובר בפרצה נוראה וזילות בכבודה של השבת ואנו דורשים לבטל את חילול השבת המתוכנן".

 איך תוכל לפעול?