הדרה מכוונת

לא להדרת מורשת המזרח ומורשת יהודי צפון אמריקה

לא רק התרבות של יהודי ארצות ערב הושתקה בישראל, כותב יזהר הס, מנכ"ל התנועה המסורתית. גם המורשת העשירה והלמדנית שהתפתחה בצפון אמריקה סובלת מהדרה

יזהר הס, מנכ''ל התנועה המסורתית בישראליזהר הס, מנכ''ל התנועה המסורתית בישראל

החלטתו של שר החינוך, נפתלי בנט, למנות את המשורר ארז ביטון לראש ועדה למורשת המזרח והכרזתה של שרת התרבות, מירי רגב, להעניק פרס חדש ליוצרים ים תיכוניים היו מהלכים מוצדקים וראויים, כותב יזהר הס, מנכ"ל התנועה המסורתית, במאמר ב"ידיעות אחרונות". הטענות על השתקתו של הקול המזרחי בשירה, בסיפורת ובהיסטוריה נכונות, הוא מוסיף, אבל יש עדה נוספת שמושתקת בישראל: יהודי אמריקה, שהם מחצית מהעם היהודי.

לדבריו, המורשת התרבותית העשירה והלמדנית שהתפתחה במאות השנים האחרונות בצפון אמריקה לא רק שאינה מקבלת חיבוק ממסדי, אלא בדיוק ההיפך מכך. "תארו לכם ששר בממשלה היה מעז להצהיר שהמרוקאים, העירקים או הפולנים הם ליצנים או זיוף שיש להרחיקו מכאן. יהודי אמריקה, הקונסרבטיבים והרפורמים, הם העדה היחידה שניתן להתייחס אליה בגזענות בריש גלי", כותב הס.

הוא מזכיר כי יהודים החלו להגר לאמריקה לאחר גירוש ספרד, אבל גל ההגירה הגדול ליבשת היה בין 1880 ל-1935. באותן

תארו לכם ששר בממשלה היה מעז להצהיר שהמרוקאים, העירקים או הפולנים הם ליצנים או זיוף שיש להרחיקו מכאן

שנים היגרו לאמריקה כשני מיליון יהודים מאירופה. כל חמשת גלי העלייה מאירופה לארץ ישראל מנו כ-300 אלף יהודים, מוסיף הס. מערכת החינוך הישראלית מלמדת רבות על כל אחת מהעליות, אך מתעלמת ממאות האלפים שעלו ממדינות ערב בשנות ה-40 וה-50.

הס כותב כי מתן מקום מכובד לתרבות היהודית המזרחית במערכת החינוך הוא תיקון עוול היסטורי, אבל גם המורשת התרבותית של יהודי צפון אמריקה הודרה. הוא מציין כי הרפורמים והקונסרבטיבים אינם מיעוט מבוטל בישראל. יותר משבעה אחוזים מהיהודים בישראל משתייכים לקהילה רפורמית או קונסרבטיבית.

"מדוע הפסיקה המתונה והלמדנית של רבני המזרח ראויה להשקעה, ולא המהפכה הדתית-הפמיניסטית שאפשרה לנשים לכהן בתפקידי רבנות ושינתה את העם היהודי לדורות?" שואל הס. לדבריו, ההדרה התרבותית של מחצית מהעם היהודי אינה מקרית, אלא מכוונת. הסיבה להדרה היא שבצפון אמריקה קמה יהדות גם דתית, גם ליברלית וגם לא אורתודוקסית, המוכיחה שיש יותר מדרך אחת להיות יהודי.

למאמר המלאאיך תוכל לפעול?