דרך לכלל הציבור

משרד הדתות: לא תהיה דרך נפרדת לגברים במירון

בעקבות פנייה של מרכז צדק לנשים קבע היועץ המשפטי של המשרד, כי דרך עוקפת לקבר הרשב"י תהיה פתוחה גם לנשים

ל''ג בעומר בקבר הרשב''י. צילום: Akiva, flickrל''ג בעומר בקבר הרשב''י. צילום: Akiva, flickr

משרד הדתות פרסם הודעה, שלפיה הדרך העקיפה לקבר רבי שמעון בר יוחאי בהר מירון תהיה פתוחה לנשים. ההודעה פורסמה בעקבות פנייה מטעם מרכז צדק לנשים, שפועל לאיסור הפרדה בין גברים לנשים במרחב הציבורי.

המרכז דרש ש"דרך המהדרין" – מסלול עוקף העובר על פני גשר, שיועד עד כה לגברים – ייפתח לכלל הציבור. מרכז צדק לנשים דרש כי משרד הדתות יציין שהדרך פתוחה לכולם. הדרישה נשענת על ההוראה המשפטית בעניין זה. כזכור, לשכת היועץ המשפטי באמצעות עורכת הדין דינה זילבר פרסמה הנחיה האוסרת על הפרדה מגדרית במרחב הציבורי.

עורך הדין ישראל פת, היועץ המשפטי של משרד הדתות, כתב בתגובה לדרישה כי הדרך המרכזית לקבר הרשב"י משמשת את כלל הציבור ואין בה הדרת נשים. "ובאשר לדרך המהדרין", ציין פת, "אין ולא תהיה כל מניעה של גישת נשים לדרך זו, והיא תהא פתוחה לכל דכפין". גם בדרך עצמה יהיו שלטים שיציינו זאת.

היועץ המשפטי של משרד הדתות: אין ולא תהיה כל מניעה של גישת נשים לדרך זו, והיא תהא פתוחה לכל דכפין

לפי "בחדרי חרדים", הדרישה של מרכז צדק לנשים נובעת ממניע קנטרני, שכן הדרך העקיפה ארוכה והרבה פחות נוחה מהדרך המרכזית. מקור המעורב בנושא אמר: "אותה קבוצת נשים, אשר טוענות כי הן אורתודוקסיות ולא רפורמיות, פועלת בדווקנות נגד חרדים המעוניינים בהפרדה, גברים ונשים כאחד, גם כשברור לכולם שאין נשים המעוניינות ללכת בכוונה בדרך ארוכה יותר. רק גברים חרדים המעוניינים ובוחרים בכך יילכו בדרך ארוכה יותר, כדי לשמור על השקפתם ואורח חייהם".

עורכת הדין ניצן כספי שילוני ממרכז צדק לנשים מסרה בתגובה: "העמדה של מרכז צדק לנשים היא שהפרדה, וקל וחומר הדרה, אסורה ברשות הרבים של מדינת ישראל על פי חוק... אם מישהו חש שקיימת בעיית צניעות בלתי פתירה בשהות שלו בהר מירון בל"ג בעומר, הוא מוזמן להתכבד ולהימנע מלהגיע למקום, אך אין כל אפשרות חוקית ומוסרית מלהדיר נשים משהות במקום ציבורי".

לידיעה ב"בחדרי חרדים"איך תוכל לפעול?