בזכות הדמוקרטיה

הרב יוסף: אם לא היו חיילים, היינו יכולים ללמוד תורה?

בדרשה ערב יום העצמאות אמר הרב הראשי, "מאז חורבן בית שני לא היה יישוב יהודי כזה גדול בארץ ישראל. כל זה בחסדו יתברך. צריכים להכיר טובה"

הרב הראשי הספרדי, יצחק יוסף, באירוע בתל אביב. 28022016 צילום: יעקב כהן, פלאש 90הרב הראשי הספרדי, יצחק יוסף, באירוע בתל אביב. צילום: יעקב כהן, פלאש 90

"צריך להכיר טובה שאנחנו נמצאים כאן בארץ ישראל ויכולים לשבת ולקיים את המצוות כל אחד כחפצו", אמר הרב הראשי, יצחק יוסף, ערב יום העצמאות. "אם לא היו חיילים וכל הקמת המדינה, היינו יכולים לשבת בשקט וללמוד תורה? היינו יכולים לחנך את הילדים שלנו? מה היה כאן לפני 80 שנה? הם השליחים של הקב"ה, בזכותם אנחנו יושבים ללמוד תורה".

לפי "כיכר השבת", בדרשה שנשא ערב יום העצמאות אמר עוד הרב יוסף: "היום ברוך השם רוב עם ישראל נמצא כאן בארץ ישראל. יש כאן אפשרות לשבת ולקיים מצוות, אין אף אחד שיגיד לך מה תעשה. יש דמוקרטיה שאדם יכול ללמוד תורה ולחנך את הילדים שלו. לכן דווקא ביום הזה צריך לדעת: עצמאות גשמית בלי עצמאות רוחנית לא שווה. צריך

הם (החיילים) השליחים של הקב"ה, בזכותם אנחנו יושבים ללמוד תורה

עצמאות פיזית יחד עם עצמאות רוחנית".

הרב יוסף אמר עוד: "מאז חורבן בית שני לא היה יישוב יהודי כזה גדול בארץ ישראל. בעזרת השם המדינה מתפתחת מיום ליום. כל זה בחסדו יתברך. צריכים להכיר טובה".

בתחילת הדרשה התייחס הרב יוסף לנבואתו של יחזקאל על קיבוץ הגלויות. "הנביא מנבא על הגאולה שברוך השם הולכת ומתקרבת לקיבוץ הגליות. לא בזכותנו הקב"ה עשה את זה, לא כי אנחנו ראויים לכך, לא בזכותנו. לא שמרנו חוקותיו, אפילו הכי באנו לארץ ישראל", אמר. "אם כך נעשה קיבוץ גלויות כזה גדול, זה למרות שחיללנו שמו של הקדוש ברוך הוא בגויים. לחשוב מה היה אילו היינו באמת הולכים בדרכיו, מה עם ישראל היו זוכים".

לידיעה ב"כיכר השבת"איך תוכל לפעול?