ילדים לפני הכל

הלמ"ס: נשים חרדיות עובדות רבע פחות מלא חרדיות

לפי סקירה של הכלכלן הראשי באוצר, אשה חרדית עובדת בממוצע תשע שעות פחות בשבוע מאשה חילונית. רק 10% מהנשים החרדיות עובדות בהיי-טק

נשים חרדיות עובדות במפעל של קבוצת מלם בביתר עילית המותאם לאורח חייהן 19.08.09. צילום: נתי שוחט, פלאש 90נשים חרדיות עובדות במפעל של קבוצת מלם בביתר עילית (צילום אילוסטרציה). צילום: נתי שוחט, פלאש 90

שיעורי התעסוקה של נשים חרדיות עלו בשנים האחרונות במידה רבה. כיום 74% מהנשים החרדיות מועסקות, לפי דו"ח של הכלכלן הראשי במשרד האוצר. אחוז התעסוקה בקרב נשים חילוניות הוא 80%.

עם זאת, רוב הנשים החרדיות עובדות במשרה חלקית ובהיקף קטן משמעותית מחילוניות. שכירה חרדית עובדת כ-29 שעות בשבוע בממוצע, לעומת 38 שעות בשבוע בממוצע בקרב נשים שאינן חרדיות. המשמעות היא שמספר שעות העבודה בשבוע של אשה חרדית קטן ברבע ממספר שעות העבודה של לא חרדית. נשים חרדיות עובדות כ-40 שעות פחות בחודש.

לפי ידיעה ב"TheMarker", כשהלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (למ"ס) שאלה נשים חרדיות מדוע הן עובדות במשרה חלקית, 47% מהן ענו כי הסיבה היא הצורך לטפל בילדים (לעומת 28% מהחילוניות). עם זאת, 16% מהחרדיות אמרו שהיו עובדות בהיקף משרה גדול יותר אילו היו מוצאות משרה מתאימה.

47% מהנשים החרדיות אמרו שהן עובדות במשרה חלקית בגלל הצורך לטפל בילדים

מחצית מן החרדיות עובדות בתחום החינוך, לעומת 18% מהחילוניות. בשנים האחרונות חלה ירידה בעיסוק של חרדיות בחינוך (מ-65% ל-50%). חרדיות רבות יותר עברו לענפים אחרים, כמו פיננסים, סיעוד, טכנולוגיה והיי-טק.

עם זאת, מציין אתר קוקר, שיעור הנשים החרדיות העוסקות בענף ההיי-טק מצומצם מאוד. להערכת הכלכלן הראשי באוצר, ב-2014 רק 10% מהנשים החרדיות העובדות עבדו בהיי-טק ולפחות חלק מהמשרות לא היו בתחומי הליבה של ההיי-טק.

ההכנסה החודשית הממוצעת של עובדות חרדיות נמוכה ב-32% מהכנסתן של חילוניות. השכר הממוצע של חילונית הוא 8,046 שקל, לעומת 5,553 שקל לחרדית. עם זאת, הפער הממוצע בשכר השעתי הוא כ-7% בלבד.

לידיעה ב"TheMarker"

לידיעה בקוקראיך תוכל לפעול?