גזר ללא מקל

המלצה: הנחות לחיילים חרדים בקניית דירות

צוות בין-משרדי המליץ לתת עדיפות בתחום הדיור לחרדים שיתגייסו לצה"ל או לשירות אזרחי

הרמטכ''ל, רב אלוף בני גנץ, בביקור בגדוד נצח יהודה ליד ג'נין. 02032014 צילום: דובר צה''להרמטכ''ל הקודם, בני גנץ, בביקור בגדוד נצח יהודה ליד ג'נין (צילום אילוסטרציה). צילום: דובר צה''ל

צוות בין-משרדי, שהוקם כדי לבחון כיצד לעמוד ביעדי הגיוס של בני ישיבות, המליץ בין היתר על ניסוח קריטריונים למתן הנחה משמעותית ברכישת דירה לחרדים שישרתו.

בדו"ח שחיבר הצוות, שבראשו עומד מנכ"ל משרד הביטחון, האלוף (מיל') דן הראל, נכתב כי יש לבחון כינון אמות מידה שיאפשרו "הנחה משמעותית ברכישת דירה ו/או הקלות/ תיעדוף בהקצאת שטחים ליוצאי צבא ומי ששירת בשירות לאומי-אזרחי מקרב הציבור החרדי".

מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, הרב עו"ד אורי רגב, אמר: "יש לברך על ההמלצה להעניק העדפה בהטבות לדיור לחרדים ששירתו, לאחר שהממשלה הנוכחית עשתה הכל כדי לתגמל ולהעביר כספים לאברכים משתמטים. בין היתר היא הכפילה את תקציב הישיבות והחליטה לחדש את קצבת הבטחת ההכנסה הבלתי חוקית לאברכים". לדברי רגב, "ראוי ונכון להעדיף מי שבוחר לשרת את המדינה על מי שבוחר לשרת בישיבה וגם חרדים שיעשו שירות מלא בצבא על מי שביצעו שירות אזרחי חלקי".

מנכ"ל חדו"ש: יש לברך על ההמלצה להעניק העדפה בהטבות לדיור לחרדים ששירתו, לאחר שהממשלה הנוכחית עשתה הכל כדי לתגמל ולהעביר כספים לאברכים משתמטים

רגב הזהיר מהאפשרות שחברי הכנסת החרדים יעשו הכל כדי לטרפד את ההמלצה, "כדי להבטיח שבוחריהם יישארו בישיבות עניים ותלויים". עם זאת, הוא הדגיש שצריך לוודא שההטבות לחרדים שמתגייסים לא יפלו לרעה בני מגזרים אחרים שמשרתים. "המצב שבו חיילים חרדים מקבלים תשלומי משפחה של 5,000 שקל בחודש בעייתי דיו וצריך להיזהר מאפליה לרעה של חיילים לא חרדים".

הצוות המליץ גם לבחון אפשרות שמשרד הכלכלה ימשיך להשתתף בתשלומים על מעונות יום לילדי חרדים שיתגייסו לצה"ל ולשירות לאומי. הדו"ח הוגש לבג"ץ לקראת דיון בעתירה נגד חוק הגיוס.

בתגובה על המלצות הצוות הבין-משרדי אמר ל-ynet עו"ד איתי בן חורין מהפורום לשוויון בנטל: "זה פשוט בלתי נתפס שמעבר לפטור המוחלט המוענק לחרדים משירות, ללא שום סנקציה, נותנים גם למי שמתגייס לשירות צבאי מינימלי או לשירות אזרחי שיכול להיות גם בבית חב"ד בניו יורק מעונות חינם והקלות בדיור. יש כאן עוד הגדלה של האי שוויון בחברה הישראלית".

לידיעה ב-ynetאיך תוכל לפעול?