מכתב הח"כים

ח"כים דתיים לרבנים הראשיים: גנו את ההדרה

חברי הכנסת קוראים למצגר ולעמאר לקיים כינוס רבנים ארצי, שיעסוק בגינוי הדרת הנשים בציבור החרדי

הרבנים הראשיים שלמה עמאר ויונה מצגר בטקס בבית כנסת ישורון בירושלים. 18.07.09. צילום: אביר סולטן, פלאש 90הרבנים הראשיים, שלמה עמאר ויונה מצגר, בבית כנסת ישורון בירושלים. צילום: אביר סולטן, פלאש 90

שישה חברי כנסת דתיים ממפלגות שונות חתמו על מכתב פומבי שנשלח לרבנים הראשיים, הרב שלמה עמאר והרב יונה מצגר, ובו הם מבקשים לקיים כינוס מיוחד שיעסוק בתופעה של הדרת נשים בציבור החרדי. המכתב נשלח ביוזמת ח"כ חיים אמסלם, יו"ר תנועת "עם שלם".

השולחים מבקשים להוציא קול קורא הלכתי חד וברור, שיקבע כי התופעות הללו פסולות על פי ההלכה. על המכתב חתומים גם חברי הכנסת זבולון אורלב (הבית היהודי-המפד"ל), דוד רותם (ישראל ביתנו), ציפי חוטובלי (הליכוד), אורי אריאל (האיחוד הלאומי) ועתניאל שנלר (קדימה).

במכתב נאמר: "ימים קשים עוברים עלינו כעת. קיצונים ואלימים מנסים להשליט את דעותיהם על החברה הישראלית בכלל, ועל החברה הדתית בפרט, וגורמים ל'חילול השם' גדול. כלל הציבור אינו יודע תמיד להבחין בין רוב הציבור הדתי והחרדי השפוי, לבין השוליים הסהרוריים הללו, המציגים עצמם כמגיני התורה וההלכה. לעת כזאת אין לחשות ולשתוק". מלבד הרבנים הראשיים, המכתב נשלח גם לראש הממשלה, לנשיא המדינה ולכלל הרבנים בארץ.

חברי הכנסת, מדווח ynet, דורשים מהרבנים הראשיים "לקום ולמחות ולהודיע בשער בת רבים, כי תופעות כמו 'נשות שאלים'

המכתב: קיצונים ואלימים מנסים להשליט את דעותיהם על החברה הישראלית בכלל, ועל החברה הדתית בפרט, וגורמים ל'חילול השם' גדול

ו'נשות טליבאן', הדרת נשים תוך פגיעתן והעלבתן ופגיעה בילדות כמו זו המתרחשת בעיר בית שמש ואפליות על רקע עדתי, הינן תופעות פסולות ואסורות, שמקומן לא יכירן על פי ההלכה, ומוקצות מחמת מיאוס בעיני כל מי שתורת ישראל חשובה לו". הם מסיימים את פנייתם בבקשה ליזום כינוס חירום של כל רבני ישראל – כולל רבנים של ערים, יישובים ושכונות – "כדי למחות מחאה גדולה ולהביע הסתייגות מהתופעות המבישות הללו... נדרשת אמירה ברורה וחד-משמעית, שתחזיר לרבנות בישראל את כבודה ותבהיר 'שלא כל הרוצה ליטול את השם, יבוא וייטול'".

בשבוע שעבר התבטאו הרבנים הראשיים בחריפות נגד קווי ההפרדה באוטובוסים. בעקבות הניסיון להעביר את הנוסעת טניה רוזנבליט לספסלים האחוריים של אוטובוס שנסע בקו 451, אמר הרב מצגר כי לציבור החרדי אין זכות לכפות את דעתו על שאר האוכלוסייה. מלשכתו של הרב הראשי הספרדי שלמה עמאר, נמסר: "אדם יכול להחמיר על עצמו, אך לא על אחרים. אם החרדים רוצים להחמיר לעצמם באוטובוסים שלהם, שיחמירו. אבל לכפות על אנשים אחרים זה לא שייך".

לידיעה ב-ynetאיך תוכל לפעול?