אפליה בסמינרים

עתירה: לבטל המכסות הפוגעות באלפי תלמידות ספרדיות

את העתירה הגישה עמותת נוער כהלכה בראשות יואב ללום. סמנכ"ל עמותת חדו"ש, שחר אילן: "המכסות הגזעניות בחינוך החרדי הן מהתופעות המתועבות ביותר בחברה הישראלית"

יואב ללום, הלוחם נגד אפליית ספרדים בחינוך החרדי מתווכח עם הורים מעמנואל בבית המשפט העליון 22.06.10. צילום: יוסי זמיר, פלאש 90יואב ללום, הלוחם נגד אפליית ספרדים בחינוך החרדי, בבית המשפט העליון. צילום: יוסי זמיר, פלאש 90

בעתירה שהוגשה לבג"ץ ביום חמישי, מבקשים העותרים מבית המשפט להורות על ביטול המכסות לתלמידות ספרדיות בסמינרים חרדיים שמתוקצבים על ידי משרד החינוך. אלפי נערות ספרדיות נפגעו מתופעת המכסות בחינוך החרדי, והעתירה לביטולן עשויה להצית מחדש את העימות בין החרדים לבג"ץ.

סמנכ"ל עמותת חדו"ש, שחר אילן, אמר ש"המכסות הגזעניות בחינוך החרדי הן מהתופעות המתועבות ביותר בחברה הישראלית. הן מכתימות את היהדות כולה". אילן קרא לשר החינוך, גדעון סער, "להפסיק מיד את העברת התקציב לכל מוסד חינוכי שבו נהוגה מכסה של מזרחים ולחסוך את ההתבזות של הדיון בבג"ץ. אזלת ידם של הרבנים החרדים לכפות על מנהלי הסמינרים להפסיק את המכסות היא עוד הוכחה למשבר המנהיגות הנורא שבו נתונה החברה החרדית".

את העתירה הגישה עמותת נוער כהלכה בראשותו של הפעיל החברתי יואב ללום. העתירה מופנית נגד משרד החינוך ושר החינוך סער. גם העיריות של ירושלים, בני ברק, מודיעין עילית וביתר עילית נדרשות להשיב על העתירה.

מכסות לתלמידות ספרדיות קיימות ב-25 סמינרים חרדיים בירושלים, שבחלק ניכר מהם אין יותר מ-30% ספרדיות

העותרים מבקשים בין היתר כי בג"ץ יעצור את אפליית הבנות ממוצא ספרדי בהליכי רישום וקבלה לסמינרים, שבהם לומדות נערות בכיתות ט' עד י"ב, ויבטל את המכסות הקיימות לתלמידות ספרדיות.

לפני כשבעה חודשים פרסם ynet, כי כ-180 תלמידות מזרחיות בירושלים אינן משובצות לשנת הלימודים התשע"ב, בעקבות זאת הצהיר ללום, כי אם לא יימצא פתרון לבעיה בקרוב יפנה לבית המשפט.

ב"הארץ" נכתב כי על פי טבלאות שנכללות בעתירה, קיימות מכסות לתלמידות ספרדיות ב-25 סמינרים חרדיים בירושלים, שבחלק ניכר מהם אין יותר מ-30% ספרדיות. בארבע כיתות ט' שנבדקו באופן אקראי, מספר התלמידות הוא 45. המספר המרבי של הספרדיות הוא 15 בכיתה.

ללום ועמותת נוער כהלכה אספו עשרות פניות של תלמידות מזרחיות, שלומדות בסמינרים מזרחיים בלית ברירה, לאחר שבקשותיהן להתקבל לסמינרים האשכנזיים היוקרתיים נדחו רק בשל מוצאן. את העתירה הגישו ד"ר אביעד הכהן, דיקן מכללת שערי משפט, ועו"ד ישעיהו אברהם.

לידיעה ב-ynet

 לידיעה ב"הארץ"איך תוכל לפעול?