רפורמה ללא שינוי

ביקורת קשה בבג"ץ על המשך הבטחת הכנסה לאברכים

חדו"ש: ממשלת נתניהו מוכרת את עתיד כלכלת ישראל

כולל חרדי בקראוון במודיעין עילית 19.10.09. צילום: נתי שוחט, מודיעין עיליתכולל חרדי בקרוואן במודיעין עילית (צילום אילוסטרציה). צילום: נתי שוחט, פלאש 90

שופטי בג"ץ הוציאו הבוקר צו על תנאי, המורה לממשלה לנמק מדוע לא תפסיק לשלם את קצבת הבטחת ההכנסה לאברכים. השופטים מתחו ביקורת קשה על הרפורמה כביכול שערכה הממשלה בקצבה. השופטת מרים נאור אמרה: "תכלס, נכון לרגע זה, מה שהיה הוא שיהיה. זה לא מביא שוויון". היא גם מתחה ביקורת על כך שהרפורמה אושרה באיחור. "אצו רצו כולם ברגע האחרון להעביר את זה", אמרה השופטת.

את העתירה הגישו חדו"ש, התאחדות הסטודנטים, המרכז הרפורמי לדת ומדינה וארגונים נוספים, שיוצגו על ידי עורכי הדין גלעד ברנע ואורלי ארז-לחובסקי.

קצבת הבטחת ההכנסה לאברכים, בסך 1,040 שקלים בחודש, שולמה ב-2010 לכ-11 אלף איש בנוסף לקצבת האברך. ביוני 2010 קבע בג"ץ, לאחר עשור של דיונים, כי קצבת הבטחת ההכנסה לאברכים אינה חוקית משום שהיא מפלה קבוצות אוכלוסייה אחרות בחברה הישראלית. האברכים הם הציבור היחיד שמקבל קצבת הבטחת הכנסה במהלך לימודיו. בית המשפט קבע כי מראשית שנת 2011 לא תשולם הקצבה.

בדצמבר 2010 קיבלה הממשלה החלטה עוקפת בג"ץ, שבה אישרה את המשך תשלום קצבת ההכנסה לאברכים לחמש שנים. כלומר, שום אברך לא הפסיק לקבל את הקצבה. כן קבעה ההחלטה, שכל אברך מעבר לגיל 29 יוכל לקבל את הקצבה לכל ימי חייו. נקבע כי עלות תשלום הקצבה לתקציב המדינה לא תעלה על 127 מיליון שקל, אולם השנה כבר עלה הסכום המיועד לתשלום הקצבה ל-140 מיליון שקל.

שורת דו"חות ממשלתיים קבעו שההקצבות הרבות של המדינה לאברכים הן מהמכשולים העיקריים בדרך להוצאת חרדים לעבודה

שורת דו"חות ממשלתיים קבעו בעבר שההקצבות הרבות של המדינה לאברכים, ובהן הקצבה, הן מהמכשולים העיקריים בדרך להוצאת חרדים לעבודה. סמנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, שחר אילן, אמר בתגובה: "קצבת הבטחת ההכנסה לאברכים היא קצבה עוקפת הבטחת הכנסה, שכל מטרתה ליצור עוד קופה לישיבות. שורת דו"חות ממשלתיים קבעו שהקצבה הזאת היא חבלה ישירה במאמץ הלאומי להוציא אברכים לעבודה. יש להגביל את תשלום הקצבה למכסה של עילויים. ממשלת נתניהו, שנמנעת מכך, מוכרת את עתיד כלכלת ישראל בנזיד שלטון".

על פי ידיעה שמפרסם רותם סלע ב"מעריב עסקים", לראשונה מאז 1982 נרשמה השנה ירידה במספר החרדים שמקבלים הבטחת הכנסה. מספר הזכאים להבטחת הכנסה ממשרד החינוך בשל מצבם הסוציו-אקונומי ירד בכ-700 לעומת שנים קודמות. לפי הידיעה, הירידה היתה בד בבד עם החלטת הממשלה על מתן פטור גורף מגיוס לצה"ל לכל אברך בן 28 ומעלה, שהוא אב ליותר משלושה ילדים. נראה כי בעקבות ההחלטה בחרו לא מעט תלמידים לעזוב את ספסל הלימודים וללכת לעבוד.

"יש לברך על החלטתם של מאות אברכים לצאת לעבודה או לעבור מעבודה בשחור לעבודה רשמית, בייחוד כשמדובר באברכים מבוגרים יחסית שלצה"ל כבר אין עניין בשירותם", אמר בתגובה מנכ"ל חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב. הוא ציין כי הנתונים צריכים לשמש זרז לצעדים תקיפים יותר לעידוד יציאה של אברכים לעבודה.

לידיעה על העתירה בנענע 10

לידיעה על הירידה במספר מקבלי הבטחת הכנסה ב"מעריב"איך תוכל לפעול?