חשמל כשר

יוזמת חקיקה: חברת החשמל תחויב לעבוד לפי ההלכה

לפי הצעת חוק של משרד התשתיות, חברת החשמל ויצרני פרטיים יוכלו למכור חשמל בשבתות ובחגים רק אם יקבלו אישור לפעילות לפי חוק הרבנות הראשית

תחנת הכוח באשקלון. צילום: david55king, flickrתחנת הכוח באשקלון. צילום: david55king, flickr

לפי תזכיר חוק משק החשמל (ייצור חשמל בשבתות ובחגי ישראל), שהופץ למשרדי הממשלה להערות, חברת החשמל ויצרנים פרטיים לא ימכרו חשמל בשבתות ובחגים, אלא אם כן קיבלו אישור לפעילות לפי חוק הרבנות הראשית. בידיעה ב"גלובס" נכתב כי לפי ההצעה, ימונו פקחים מטעם הרבנות הראשית, שיוודאו כי בתחנות הכוח ובשאר המתקנים של חברת החשמל לא יעבדו בשבתות ובחגים יהודים על פי ההלכה.

במשרד התשתיות אמרו ל"גלובס", כי חברת החשמל היא שביקשה מהמשרד לסייע לה למצוא פתרון לבעיה, המכונה "החשמל הכשר". חברת החשמל פנתה למכון טכנולוגי להלכה, כדי שינסח "תקן שבת", שיאפשר לה לפעול לפי ההלכה.

החוגים החרדיים הקיצוניים שעומדים מאחורי היוזמה הם חסידויות מסוימות, בעיקר ביישובים חרדיים מבודדים, האוסרות

בחוגים חרדיים האוסרים על צריכת חשמל בשבתות ובחגים נעשה שימוש נרחב בגנרטורים קטנים, העלולים לסכן את חיי המשתמשים

התחברות לרשת לצורך הפעלת מכשירים חשמליים בשבת. בחוגים החרדיים האוסרים על צריכת חשמל בשבתות ובחגים נעשה שימוש נרחב בגנרטורים קטנים. בחברת החשמל מודאגים מהתופעה, משום שהיא עלולה לסכן את חיי המשתמשים. על רקע זה פנתה חברת החשמל לגופים חרדיים וניסתה להגיע לפתרון.

מחברת החשמל נמסר כי משרד התשתיות הנחה אותה לסייע בהכנת תקן שימוש בחשמל, שיאפשר ללקוחות במגזר החרדי להתחבר לחשמל בצורה בטוחה וחוקית. בחברה מציינים כי בשנים האחרונות "נרשמו מקרי התחשמלות רבים שחלקם נסתיימו במוות, ואף גרמו נזק למערכת התפעולית של חברת החשמל".

לידיעה ב"גלובס"איך תוכל לפעול?