הביקורת נקטעה

רישיון לגנוב לחלק מהישיבות

מאז יולי הפסיק משרד האוצר את הפיקוח על הישיבות. סמנכ"ל חדו"ש: "משרד החינוך נכנע לבריונות פוליטית ומקפיא את הביקורות"

ישיבת ברכת מרדכי בביתר עילית 24.08.09. צילום: נתי שוחט, פלאש 90ישיבת ברכת מרדכי בביתר עילית (למצולמים ולישיבה אין קשר לכתבה). צילום: נתי שוחט, פלאש 90

משרדי הממשלה הפסיקו ביולי לערוך ביקורת בישיבות ובכוללים המתוקצבים על ידי המדינה. הפיקוח, באחריותם של פקחים ורואי חשבון ממשרד האוצר, הופסק אז בהוראת החשבת הכללית, בעקבות תקרית שבה קטעו פקחי האוצר שיעור בישיבה בבני ברק. הפקחים באו לישיבת "בית שמעיה" בבני ברק. הם סירבו לבקשת התלמידים להמתין עד לסיום שיעור שהעביר ראש הישיבה, ודרשו לספור את מאות התלמידים.

יאיר אטינגר מזכיר ב"הארץ", כי התקרית עוררה ביקורת חריפה מצד שרים וחברי כנסת מהסיעות החרדיות. בדיון מיוחד במליאת הכנסת דרש יו"ר ועדת הכספים, משה גפני מיהדות התורה, כי משרד האוצר יעצור כליל את הביקורות בישיבות עד לקביעת נהלים ברורים לביצוען. הביקורות הופסקו ולא חודשו מאז.

במשרד האוצר אומרים שבתקופה הקרובה יחזרו הביקורות "לנפחן המקורי במתכונת חדשה ומשופרת". לדברי האוצר, המתכונת החדשה של הביקורת תהיה יעילה יותר וגם תפחית את הפגיעה בלימודים.

סמנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, שחר אילן, אמר בתגובה: "המאבק החרדי נגד הביקורות בישיבות הוא בעצם מאבק על זכותן של חלק מהישיבות לגנוב באין מפריע מהמדינה. רק לפני כשנה התגלו ממצאים קשים ביותר של דיווחים כוזבים בישיבות

מנכ"ל איגוד הישיבות, הרב שלמה ברילנט: עולם הישיבות עסוק בלימוד תורה, במקום בביקורות

ומפעל לזיוף תעודות זהות בישיבה חשובה. במקום שמשרד החינוך יגביר את הביקורות בישיבות בתגובה לממצאים, הוא נכנע לבריונות פוליטית ומקפיא אותן". אילן מזהיר את משרד האוצר מפני הכוונה להנהיג נוהל ביקורות חדש ומקל. "אם המשרד ינהיג נוהג של 'כאילו ביקורות', הוא יתבזה וסביר שיתקשה להגן עליו בבית המשפט".

החשב הכללי החל לערוך את הביקורת בישיבות, לאחר שהתברר שביקורות שערך משרד הדתות במשך שנים לא היו מספקות. מנגנון הפיקוח אמור לפקח על כ-1,200 ישיבות וכוללים, רובם חרדיים, שבהם תומך משרד החינוך. במשרד האוצר אומרים כי השאיפה היא להגיע לכל אחת מהישיבות הנתמכות מכספי מדינה בתדירות של לפחות אחת לשנה. כיום פעילות זאת אינה אפשרית.

מנכ"ל איגוד הישיבות, הרב שלמה ברילנט, אמר: "הסיבה שכרגע אין ביקורות זה לא בגללנו, אלא ככל שידוע לי בגלל תוכנת מחשב לא תקינה של משרד החינוך. עולם הישיבות עסוק בלימוד תורה, במקום בביקורות".

לידיעה ב"הארץ"איך תוכל לפעול?