הילרי, תתערבי

קלינטון: הביקורת במקומה

אם לישראלים מותר להתערב נגד פגיעה ביהודים בארצות הברית, מותר לשרת החוץ האמריקאית למתוח ביקורת על ההקצנה החרדית בישראל, כותב מתי גולן ב"גלובס"

שרת החוץ של ארצות הברית, הילרי קלינטון, ב''פורום סבן''. צילום: Bureau of Public Affairsשרת החוץ של ארצות הברית, הילרי קלינטון, ב''פורום סבן''. צילום: Bureau of Public Affairs

רוב אזרחי ישראל מסכימים עם הדברים שאמרה שרת החוץ של ארצות הברית, הילרי קלינטון, בנאום שנשאה בשבת בפורום סבן, כותב מתי גולן במאמר ב"גלובס". קלינטון, כזכור, מתחה ביקורת על ניסיונות החקיקה נגד בית המשפט העליון בישראל ומחתה על ההפרדה בין נשים לגברים באוטובוסים הנוסעים ביישובים חרדיים.

 גולן יוצא נגד התגובות של שרים וחברי כנסת על דבריה של שרת החוץ האמריקאית. שר האוצר, יובל שטייניץ, אמר שדברי קלינטון "מוגזמים לגמרי... אני לא מכיר הרבה דמוקרטיות טובות יותר בעולם". אבל קלינטון, כותב גולן, הביעה דאגה לנוכח גישתם של יהודים קיצונים נוסח איראן, שמעמידים בסכנה את הדמוקרטיה הישראלית, "וגם מהשטייניצים למיניהם, שמטעמים פוליטיים מאפשרים ל'איראנים שלנו' לנגוס בדמוקרטיה הנפלאה שלנו".

על דבריו של שר הפנים, אלי ישי, שטען כי "יש כנסת בישראל שמחוקקת, בוחנת ובודקת כל דבר", כותב גולן: "לפעמים אני

קלינטון הביעה דאגה נוכח יהודים קיצונים נוסח איראן, שמעמידים בסכנה את הדמוקרטיה הישראלית

תוהה, אם ישי אומר דברים כאלה כי הוא מתבדח. הרי מי כמוהו יודע שהדבר הכמעט יחיד שאותו בודקים המחוקקים, זה מה טוב למפלגה שלהם ולהם אישית".

חבר הכנסת ישראל אייכלר מיהדות התורה אמר: "התגובה הקלינטונית על הסכנה לדמוקרטיה הישראלית היא תוצאה של מלשינים מתייוונים המוציאים דיבת הארץ רעה לעיני כל העמים". על כך כותב גולן: "כל מילה שלו היא הוכחה נחרצת לצדקת חששותיה של מזכירת המדינה האמריקאית".

אם היו מגישים בארצות הברית הצעת חוק גזענית, שפוגעת גם ביהודים, היינו שותקים? שואל גולן. לדבריו, אם מותר לישראלים להתערב נגד פגיעה ביהודים בארה"ב, אי אפשר לדרוש מאחרים שלא להתערב במקרים של פגיעה בנשים, בשופטים ובחוקים דמוקרטיים בישראל.

למאמר המלאאיך תוכל לפעול?