תורת חיים

הרב יוסף: האיסור על מגורי גויים בישראל – תיאורטי

בהודעה של לשכת הרב הראשי הובהר כי דבריו, שלפי ההלכה גויים שאינם מקבלים על עצמם את שבע מצוות בני נח אינם יכולים לגור בישראל, נאמרו בדיון שבו הסביר את המושג "גר תושב"

הרב יצחק יוסף. צילום: אני יצרתי, ויקיפדיההרב יצחק יוסף. צילום: אני יצרתי, ויקיפדיה

לשכתו של הרב הראשי הספרדי, הרב יצחק יוסף, פרסמה אתמול הודעה חריגה בעקבות הסערה שעוררו דבריו כי אסור לגויים לגור בארץ ישראל. לפי ההודעה, מדווח "כיכר השבת", דבריו של הרב יוסף בשיעורו השבועי במוצאי שבת נאמרו במסגרת דיון הלכתי תיאורטי סביב המושג "גר תושב".

"בשיעורו השבועי התייחס הראשון לציון הרב הראשי לישראל הרב יצחק יוסף, לדיני מכירת חמץ בפסח למי שאינו יהודי והסביר את המושג ההלכתי ׳גר תושב׳ על פי דברי הרמב״ם", נאמר בהודעה. "דינים אלו הם תיאורטיים ונוגעים לקיום שבע מצוות בני נח בימות המשיח ואין להם כל קשר לזמננו. ברור הדבר, שאין כל דין בימינו שלפיו יש לגרש חלילה את מי שאינם יהודים מארץ ישראל".

ברור הדבר, שאין כל דין בימינו שלפיו יש לגרש חלילה את מי שאינם יהודים מארץ ישראל

כזכור, בשיעור השבועי אמר הרב יוסף כי "לפי ההלכה אסור לגוי לגור בארץ ישראל". הוא הסביר כי רק גויים שמקבלים על עצמם את שבע מצוות בני נח יכולים לגור בישראל ו"אם גוי לא מוכן לקבל על עצמו שבע מצוות בני נח – שולחים אותו לסעודיה". עם זאת, הלכה זו אינה נאכפת.

"תורת ישראל היא תורת חיים שמעודדת שלום וסובלנות, צר לנו שיש בכלי התקשורת מי שבוחרים לעוות את הדברים, לנתק אותם מההקשר שבו הם נאמרו ולהציגם באור שלילי", סיכמה לשכת הרב הראשי את ההודעה.

לידיעה ב"כיכר השבת"איך תוכל לפעול?