התנאי המכביד נגנז

בוטלו תעודות הרווקות, צעד שיקל על יישום חוק צוהר

מועצת הרבנות הראשית החליטה לבטל את הדרישה להנפיק תעודת רווקות כתנאי לרישום לנישואין. ההחלטה תאפשר לזוגות להירשם לנישואין לפי בחירתם, בלי קשר למקום מגוריהם

חתונה ישראלית. צילום: עומרי קרן לפידותחתונה ישראלית (צילום אילוסטרציה). צילום: עומרי קרן לפידות

מועצת הרבנות הראשית החליטה אתמול, כי בני זוג המבקשים להירשם לנישואין לא יידרשו להציג תעודת רווקות. לפי ההחלטה, עם הפעלתה של מערכת המִחשוב המשותפת למועצות הדתיות ולמחלקות הדת ברשויות המקומיות אין עוד טעם בהנפקת התעודה, משום שאפשר לברר את מעמדו האישי של אדם בדרכים אחרות.

ההחלטה, מציין ynet, תקל על יישומו של החוק לפתיחת אזורי הרישום לנישואין (חוק צוהר). עד לחקיקת החוק, רישום לנישואין התאפשר רק במועצה הדתית במקום המגורים של אחד מבני הזוג. במצב זה נאלצו אזרחים רבים להינשא אצל רבנים שאינם נוחים להם.

החוק, שהתקבל ב-2013, קובע כי כל אדם יכול להירשם לנישואין בכל מקום בישראל. הרבנות הראשית הצליחה לרוקן את החוק מתוכן, משום שאילצה את בני הזוג להנפיק תעודת רווקות במקומות מגוריהם. הנפקת תעודת רווקות היא תנאי לרישום לנישואין, אך בחוק אין התייחסות לפרוצדורה זו. ביטול הדרישה להנפיק תעודות אלה הופך את הרישום העל-אזורי לעובדה מוגמרת.

בארגון צוהר מאמינים שההחלטה תתרום להעלאת מספר הצעירים המתחתנים על פי ההלכה

ארגון רבני צוהר בירך על ההחלטה. הארגון הזכיר כי בעבר הואשמו אנשיו כי פתיחת אזורי הרישום תגרום אסון לעם היהודי. כעת מתברר כי הפתיחה תקל על זוגות להתחתן כדת משה וישראל. בארגון מאמינים כי צעד זה יתרום להעלאת מספר הצעירים המתחתנים על פי ההלכה.

גם הרב ד"ר שאול פרבר, יו"ר ארגון "עתים", בירך על המהלך. "אנו שמחים שהמאבק שניהלנו למען אלפי זוגות בישראל ליישום חוק פתיחת אזורי הרישום לנישואין מסתיים עם הסרת המכשול שהציבה הרבנות ליישום החוק, בדרישתה להוצאת תעודת רווקות במקום המגורים", אמר פרבר. "צר לנו רק שנדרש לכך מאבק משפטי של שנתיים מול הרבנות".

ח"כ אלעזר שטרן מיש עתיד אמר, כי הוא "מתקשה לברך את מועצת הרבנות, שגררה רגליים והשתמשה בפרצה בחוק ולא אפשרה לבאים להירשם לנישואין לעשות זאת בכל מועצה דתית בארץ, כפי שקבע החוק".

לידיעה ב-ynetאיך תוכל לפעול?