התנכלות לתושבים?

ליצמן ביקש מהיועמ"ש לעכב הליכים נגד חסידי גור

עיריית ערד: ההתערבות של ליצמן היא ניסיון לשיבוש הליכים משפטיים

רחוב בערד. צילום: מיכאלי, ויקיפדיהרחוב בערד (צילום אילוסטרציה). צילום: מיכאלי, ויקיפדיה

שר הבריאות, יעקב ליצמן, פנה בתחילת מרס ליועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, בדרישה לעכב הליכים משפטיים הננקטים נגד חסידי גור תושבי ערד. ההליכים נפתחו לאחר שאנשי גור בערד התחברו למכלי גז ניידים בניגוד לחוק. עיריית ערד האשימה את ליצמן, במכתב לפרקליטות המדינה, בניסיון לשבש הליכי משפט.

ליצמן טען במכתבו כי בכל המדינה אין אכיפה בנוגע להתקנת מכלי גז ניידים. הוא הזכיר כי בדימונה, בתל אביב, בחולון בבת ים ועוד, "אין שום תיק שמוגש ככתב אישום על הנחת בלוני גז שלא כחוק התכנון והבניה". שר הבריאות טען גם שבערד יש אכיפה בררנית נגד החרדים המתגוררים בעיר וכי רק נגדם מוגשים כתבי אישום. מרבית החרדים בערד שייכים לחסידות גור. בכיר בקהילה אמר ל"הארץ" כי קהילת גור בערד מונה כ-6,000 תושבים.

היועץ המשפטי של ערד, חיים שימן, תקף בתגובה ששלח למחלקה לאכיפת דיני המקרקעין בפרקליטות המדינה את התערבותו

שר הבריאות טען שבערד יש אכיפה בררנית נגד החרדים ורק נגדם מוגשים כתבי אישום

של ליצמן בהליכים הפליליים שמנהלת העירייה. הוא ציין כי התערבות זו היא ניסיון לשיבוש הליכי משפט.

שימן הוסיף כי ההשוואה בין ערד לערים אחרות משוללת יסוד, מפני שלעומת הערים שהזכיר ליצמן, ערד מראשיתה נבנתה עם תשתית גז טבעי המועבר לבתים בצנרת תת קרקעית, ללא צורך בבלוני גז. לכן יש תקנה ייחודית לערד, שלפיה בבניין מגורים המכיל יותר משש יחידות דיור לא יתבצע חיבור באופן עצמאי על ידי בלוני גז, אלא רק חיבור למערכת אספקת הגז המרכזית.

מלשכתו של ליצמן נמסר: "פניית השר ליועץ המשפטי לממשלה באה בעקבות המשך התנכלות העירייה למול התושבים, למרות פסיקת בית המשפט לטובתם. העירייה נדרשת ליישם הוראות החוק ולא לנסות להפוך עצמה ממתנכלת לשומרת חוק, בזמן שהעובדות הפוכות".

לידיעה ב"הארץ"איך תוכל לפעול?