משבר כבד

ישיבת מיר, מהישיבות הגדולות בעולם, בחובות ענק

לאחר פטירתו של ראש הישיבה, הרב נתן צבי פינקל, התברר כי היא שרויה בחובות הנאמדים ב-10 או אף ב-20 מיליון דולר

הלווייתו של ראש ישיבת מיר, הרב נתן צבי פינקל. צילום: אורי לנזי, פלאש 90הלווייתו של ראש ישיבת מיר, הרב נתן צבי פינקל. צילום: אורי לנזי, פלאש 90

ישיבת מיר בירושלים, הנחשבת אחת משתי הישיבות הגדולות בעולם, מצויה במשבר ניהולי חמור. בערוץ 7 דווח, כי חובות הישיבה נאמדים בלמעלה מ-10 מיליון דולר. אברכי הישיבה ועובדיה לא קיבלו את משכורתם בחצי השנה אחרונה. לפי ידיעה ב"כיכר השבת", היקף החובות של הישיבה כפול – כ-20 מיליון דולר.

עומק המשבר התברר לאחר פטירתו של ראש הישיבה, הרב נתן צבי פינקל ז"ל. את מקומו של ראש הישיבה אמור לתפוס בנו, הרב אליעזר יהודה פינקל. הבן ייכנס לתפקיד בהקדם, כדי למנוע את קריסתה של הישיבה, אחת הגדולות בעולם.

בשבוע שעבר פורסמה קריאה ל"מסע חילוץ והצלה" למען ישיבת מיר, בחתימתם של רבנים הנחשבים גדולי הדור. עסקני

הוחלט על הקמה מיידית של קרן חילוץ והצלה לישיבה

הישיבה נפגשו עם הרבנים הרב חיים קנייבסקי והרב אהרן שטיינמן וחשפו לפניהם את חובותיה הגדולים של הישיבה לבנקים ולמוסדות גמ"ח שונים. הרבנים הביעו חשש כבד להמשך פעילותה של הישיבה. בפגישה הוחלט על הקמה מיידית של קרן חילוץ והצלה לישיבה ועל גיוס כלל המשאבים העומדים לרשות החברה החרדית, כדי לסייע לה.

בישיבת מיר לומדים למעלה מ-7,000 אברכים. הישיבה משלמת קצבאות ללמעלה מ-5,000 אברכים ועשרות מהם עובדים בניהול הישיבה. ברשות הישיבה יש עשרות מבנים ללימוד. חלק מהמבנים משמשים פנימיות לתלמידי חוץ. בין הסיבות לחוב הגדול של הישיבה: חשבונות חשמל בהיקף עצום ותשלום על ארוחות צהריים לאלפי אברכים הלומדים בישיבה.

 לידיעה בערוץ 7

 לידיעה ב"כיכר השבת"איך תוכל לפעול?