לפי כללי המינהל התקין

"ישראל היום": חשד לשחיתות בבחינות ההסמכה לרבנות

לפי תחקיר שערך העיתון, יש חשד כי מקורבים לפעילים בש"ס עברו את מבחני ההסמכה באופן לא כשר

הרב יצחק יוסף. צילום: אני יצרתי, ויקיפדיההרב יצחק יוסף, שאחד ממקורביו עבר את בחינות ההסמכה בקלות (צילום אילוסטרציה). צילום: אני יצרתי, ויקיפדיה

פרקליטות המדינה בוחנת תלונה נגד גורמים ברבנות, בעקבות חשדות כי מקורבים לש"ס וללשכת הרב הראשי הספרדי עברו מבחני הסמכה לרבנות באופן לא כשר.

בתחקיר שערך מציין "ישראל היום" כי אדם המבקש לקבל תפקיד רשמי של רב – למשל רב שכונה או רב עיר – נדרש לעבור בחינות קשות ומורכבות. לצורך הסמכה לרב שכונה יש לעבור שישה מבחנים. מי שמעוניין במעמד של רב עיר צריך לעבור בהצלחה 12 מבחנים. כדי לעמוד במבחנים הקשים נדרשת תקופת לימודים של כמה שנים.

לאחרונה העלו אנשי משפט ברבנות הראשית חשדות שלפיהם מקורבים לבכירים בש"ס עברו את המבחנים בצורה תמוהה, שמעלה שאלות בנוגע לכשרות המבחנים או לאופן בדיקתם.

החשדות גברו מכיוון שבממשלה הקודמת נוהל המשרד לשירותי דת על ידי אנשי הבית היהודי. בהנחייתם נוסח מכרז, שנועד להעביר את בחינות ההסמכה מהרבנות הראשית לידיים חיצוניות. בקדנציה הנוכחית, שבה מנהל את המשרד לשירותי דת השר דוד אזולאי מש"ס, ניתנה הוראה לשנות את תנאי המכרז.

אחד החשודים עבר בתוך פחות משנתיים יותר מעשרה מבחנים קשים במיוחד, שבדרך כלל דרושות חמש שנים להכנות לקראתם

לפי הנוסח הנוכחי, חברה חיצונית תארגן את הבחינות ותערוך אותן – אך בדיקתן תישאר בידי הרבנות.

שלושת החשודים בקבלת הסמכה לרבנות באופן לא כשר הם בנו של רב בכיר מהצפון המזוהה עם ש"ס, פעיל ש"ס מוכר מראשון לציון ואדם המקורב לרב הראשי, הרב יצחק יוסף. אחד מהם עבר בהצטיינות בתוך פחות משנתיים יותר מעשרה מבחנים קשים במיוחד, שבדרך כלל דרושות חמש שנים להכנות לקראתם.

מפרקליטות המדינה נמסר בתגובה: "הפנייה מצויה בבחינה, תוך עדכונם השוטף של פרקליט המדינה ושל היועץ המשפטי לרבנות הראשית".

מהרבנות הראשית נמסר: "מערך הבחינות ברבנות הראשית לישראל מנהל יותר מ־6,000 בחינות בשנה, אשר נערכות על פי כל כללי המינהל התקין... אנו לא רשאים להתייחס לנבחן זה או אחר מפאת צנעת הפרט... לא ידוע לנו על מכתב שיצא על ידי היועמ"ש או כל גורם אחר. המכרז לניהול מערך הבחינות (אשר בו זכתה לא מכבר חברת מרמנת) על ידי חברה חיצונית לא שונה, אלא הופעל ביחס לחלק מהליך הבחינות עד העברת מחברות הבחינה לבודקים".

לידיעה ב"ישראל היום"איך תוכל לפעול?