לא רק קרית היובל

מסמך חרדי בי-ם: להרחיב את מאבקי השבת לשטח האויב

חברי הסיעות החרדיות במועצת העירייה גיבשו אסטרטגיה למאבק נגד חילול שבת. ההסכמות נכללו במסמך סודי, שתוכנו פורסם ב"ידיעות אחרונות"

חרדים מאלצים את סוחרי מחנה יהודה לסגור את החנויות לפני שבת 12.12.09. צילום: מתניה טאוסיג, פלאש 90חרדים מאלצים את סוחרי שוק מחנה יהודה לסגור חנויות לפני שבת (צילום אילוסטרציה). צילום: מתניה טאוסיג, פלאש 90

מסמך סודי של חברי הסיעות החרדיות במועצת עיריית ירושלים, המתאר אסטרטגיה שגיבשו למניעת חילול שבת בעיר, קובע: "יש להעביר את המלחמה לשטח האויב". חברי המועצה החרדים מעוניינים להוציא את שכונת קרית היובל ממוקד המאבק.

את המסמך חשף חבר המועצה יוחנן ויצמן, בעקבות ישיבה שבה השתתפו נציגי יהדות התורה, ש"ס וראש סיעת בני תורה, סגן ראש העירייה חיים אפשטיין. הישיבה נערכה על רקע המאבק נגד הקרנת הסרטים בשבת בקרית היובל וכישלון המאבק החרדי לסגירת מתחם התחנה בשבת.

בעקבות הישיבה כתב ויצמן: "יש למנות צוות שינהל מגעים מול ראש העירייה בעניינים של חילולי השבת בעיר". עם זאת, ויצמן ממליץ על שיתוף פעולה עם ראש העירייה, ניר ברקת, והימנעות ממחלוקות חריפות. "צריך להבין שיש החוששים שבמקרה של עימות עם ראש העירייה הם יפסידו יותר", כתב.

ויצמן: ברקת נחוש לסגור את המרכולים במרכז העיר. מצד שני הוא אינו מוכן לזוז מילימטר בנושא מתחם התחנה

"בגדול ברקת בסדר גמור אתנו", אמר ויצמן. "הוא נחוש לסגור את המרכולים במרכז העיר. מצד שני הוא אינו מוכן לזוז מילימטר בנושא מתחם התחנה. אסור לנו למתוח את החבל אתו".

בידיעה ב-ynet נכתב כי לפי ההמלצה הראשונה במסמך, החרדים צריכים להפסיק להתרכז במאבק נגד הקרנת סרטים וחילול שבת במינהל הקהילתי יובלים ולטפל בכל המוקדים שבהם מתרחש חילול שבת בירושלים.

בישיבה יצא אפשטיין נגד מה שהוא רואה כצביעות של חלק מחברי הסיעות החרדיות. "היציאה נגד מינהל יובלים מוצדקת, אבל התברר כי גם אצלנו, החרדים, יש עצימת עיניים", אמר. "לדוגמה, בנווה יעקב הבריכה פתוחה גם בשבתות ופועלת עשרות שנים. מילא בעבר, כאשר היה במינהל הקהילתי רוב חילוני, אבל כבר ארבע שנים כל חברי המינהל הקהילתי חוץ מאחד הם חרדים".

לידיעה ב-ynetאיך תוכל לפעול?