לא באים

רפורמת הגיור בוטלה, מספר המתגיירים ירד בחדות

בין 2014 ל-2015 ירד מספר המתגיירים ב-10%. בכיר במערך הגיור טוען כי הסיבה העיקרית לירידה היא התדמית השלילית של התהליך

מועמדת לגיור בפני בית דין רבני לגיור בירושלים. 21.07.03. צילום: פלאש 90מועמדת לגיור בפני בית דין רבני לגיור בירושלים (צילום אילוסטרציה). צילום: פלאש 90

בעקבות ההחלטה לבטל את הרפורמה בגיור נרשמה ירידה דרמטית במספר המתגיירים. בעוד שבשנת 2014 התגיירו כ-4,000 איש, ב-2015 ירד מספר המתגיירים לכ-3,600, כלומר, ירידה של כעשרה אחוזים.

בכיר במערך הגיור הממשלתי אמר כי הסיבות לירידה הן הרעש התקשורתי סביב הגיור והמאבקים סביב חוקי הגיור. "אין בעיה בגיור. כמעט כל מי שמתחיל את התהליך ומשלים שנה אחת של לימודים יעבור את הגיור בהצלחה", אמר הבכיר. "הבעיה היא שאנשים לא באים. בכל פעם שסוגיית הגיור עלתה לדיון הציגו אותנו כמי שמחמירים וממררים לאנשים את החיים – ואנשים פוחדים לבוא. זה פשוט לא נכון. כמעט כל מי שבא – יעבור".

על פי נתונים לא רשמיים, בישראל יש כ־300 אלף בני אדם המוגדרים מחוסרי דת. הנתונים על הירידה במספר המתגיירים מתפרסמים על רקע טענתו של הרב חיים דרוקמן, בעבר ראש מערך הגיור במשרד ראש הממשלה, כי אנשי לשכתו של הרב הראשי יצחק יוסף עשו לו "תרגיל מסריח".

הפרשה היתה בתקופת הממשלה הקודמת. ציפי לבני, יאיר לפיד ונפתלי בנט ביקשו להשלים את הליך החקיקה של הצעת חוק

בכל פעם שסוגיית הגיור עלתה לדיון הציגו אותנו כמי שמחמירים וממררים לאנשים את החיים – ואנשים פוחדים לבוא

שיזם אלעזר שטרן, שנועדה להקל מאוד את תהליך הגיור. המפלגות החרדיות וגם לא מעט רבנים מהציונות הדתית התנגדו לחוק של שטרן. הרב דרוקמן ניסה לפשר בין הצדדים. הוא ניסח הצעה שלפיה חלק מהתהליך שצוין בחוק יישמר, אבל לרבנות הראשית תישמר המילה האחרונה בחתימת הגיורים. דרוקמן גם המליץ להקים ועדת רבנים שתפקח על התהליך.

שלושה ימים לפני שהצעתו של דרוקמן הובאה לדיון בממשלה, הוא נפגש עם הרב יצחק יוסף. דרוקמן אמר ל"ישראל היום", שבפגישה הסכימו הוא והרב יוסף שהצעת הפשרה שלו עדיפה על הצעת החוק של שטרן. אבל לאחר שדרוקמן יצא מביתו של הרב יוסף העבירו אליו עוזרי הרב מכתב. יוסף כתב כי אינו מקבל את הפשרה. "הוא החליט ההפך לגמרי ממה שדיברנו בפגישה. זה לא הגון", אמר דרוקמן.

מלשכת הרב יצחק יוסף נמסר: "הרב מוקיר ומעריך את כבוד הרב חיים דרוקמן ונפגש עמו מעת לעת. כבוד הראשון לציון מסר בזמנו אישית לרב דרוקמן מכתב בכתב ידו, המבטא את עמדתו בנושא הגיור. מהמכתב עולה כי העובדות המתוארות אינן נכונות".

לידיעה ב"ישראל היום"איך תוכל לפעול?