מי אחראי

הצרות והאסונות – לא בגלל חוסר צניעות

ריקי הרבסט, חרדית מארצות הברית, תוקפת באתר "בחדרי חרדים" את הגברים שמייחסים לצניעות את כל הבעיות וקוראת להם לקבל אחריות

אישה חרדית ששל מכסה את פניה עם ילדיה במאה שערים. 7.02.2011. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90אישה חרדית ששל מכסה את פניה עם ילדיה במאה שערים. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

מדוע בכל פעם שצרה חדשה תוקפת את עמנו – תאונת דרכים, אסון טבע, מוות פתאומי – ממהר מישהו להניף אצבע מאשימה לעבר הנשים שמתלבשות בחוסר צניעות? את השאלה הזאת מעלה ריקי הרבסט, חרדית המתגוררת בארצות הברית, באתר "בחדרי חרדים".

מדוע מיוחסים אסונות וצרות לאורך החצאית, שואלת הרבסט. מדוע הגברים לא מקבלים על עצמם אחריות? "האם לא שמענו מספיק סיפורים נוראיים של ילדים שעברו התעללות על ידי גברים?" שואלת הרבסט. הגברים האלה מוגנים על ידי שתיקת הרבנים, אבל אין אצבע מאשימה שמופנית אליהם. "אתם רוצים לדבר על צניעות? מה עם הגברים שלא מתביישים להגיד

מתי יגידו גדולי ישראל שטרגדיה מסוימת קרתה בעקבות כניעתם של גברים ליצר הרע שלהם?

לבחורה, שבה צפו מספיק זמן כדי להבחין, שהיא אינה צנועה מספיק?"

מתי יקבלו הגברים על עצמם אחריות לא להסתכל? מתי יגידו גדולי ישראל שטרגדיה מסוימת קרתה בעקבות כניעתם של גברים ליצר הרע שלהם? בכל מקרה, כותבת הרבסט, אין זה תפקידו של מישהו להצהיר מהי הסיבה לכל מיני תקריות ואסונות.

"כל אדם אחראי למעשיו. היצמדו לזה ותפסיקו לשפוט אחרים!" היא כותבת. "בסופו של דבר, משימתנו פה היא לחיות בשלום עם שכנינו. כשנשיג את המטרה הזאת, רק אז אולי נוכל להתחיל להסתכל על דברים אחרים".

למאמר המלאאיך תוכל לפעול?