תשובה חילונית

חדו"ש ל"פייננשל טיימס": המאבק הוא על זכותן של נשים להיות במרחב הציבורי

העיתון הכלכלי המוביל מפרסם כתבה נרחבת על הפעילות המתעוררת נגד ההקצנה החרדית

פעילות ארגוני נשים דתיות וחילוניות מפגינות נגד קווי ההפרדה 2009פעילות דתיות וחילוניות מפגינות נגד קווי ההפרדה

קבוצת נשים התאספה ביום שישי האחרון בכניסה לירושלים, כדי לשיר. שירה של נשים בפומבי בירושלים היא צעד פוליטי – מחאה נגד המגמה הגוברת של הדרת נשים מהמרחב הציבורי בעיר. "פייננשל טיימס", מהעיתונים הכלכליים החשובים בעולם, מתאר את הסצינה בכתבה נרחבת על המאבק של קבוצות חילוניות ופעילים לחופש דת נגד ההקצנה החרדית.

"לפני שנתיים, המאבק בין החרדים לאוכלוסייה החילונית בירושלים היה על קדושת השבת", אומר סמנכ"ל חדו"ש, שחר אילן. "היום המאבק הוא בשאלה אם לנשים יש עדיין מקום במרחב הציבורי".

כתב ה"פייננשל טיימס", טוביאס באק, כותב כי ירושלים היא מוקד המאבק, אבל המתח בין חילונים לחרדים מתעצם בכל המדינה. הוא מזכיר את הסערה הציבורית שפרצה לאחר שחיילות התבקשו לרקוד בנפרד בהקפות השניות בשמחת תורה. עורכת הדין ריקי שפירא, פעילה נגד ההפרדה בין גברים לנשים באוטובוסים וברחוב, אומרת כי סדרה של תקריות שאירעו

שחר אילן: לפני שנתיים, המאבק בין החרדים לחילונים בירושלים היה על קדושת השבת. היום המאבק הוא על מקומן של הנשים במרחב הציבורי

לאחרונה הגבירה את המודעות של חילונים רבים להקצנה הגוברת של החרדים. לדבריה, מההקצנה אי אפשר עוד להתעלם. "הגיע הזמן שאנשים יגידו די – אי אפשר להמשיך כך", אומרת שפירא.

המתחים בין הרוב החילוני למיעוט החרדי בישראל גוברים בעקבות הגידול באוכלוסייה החרדית ובמידת האגרסיביות שלה, כותב באק. במשפחות חרדיות יש, בממוצע, שלושה ילדים יותר מאשר במשפחות חילוניות. האוכלוסייה החרדית מוכפלת אחת ל-12 שנים. הגידול באוכלוסייה החרדית מעורר אי שקט, משום שרוב בניה פטורים משירות צבאי ובגלל התלות שלה בתקציבים ובקצבאות.

לדברי אילן, הגיע הזמן שהחילונים ישיבו מלחמה. "בכל שנה יש בירושלים יותר חרדים ופחות חילונים", הוא אומר. "אנחנו יכולים לומר 'בסדר, זאת הדמוגרפיה'. אבל עלינו לזכור שזוהי בירת המדינה הציונית. אולי אנחנו לא יכולים לנצח, אבל לפחות אנחנו יכולים להילחם".

לכתבה ב"פיינשל טיימס"איך תוכל לפעול?