עוגות, מטעמים ומורשת

חיילות מתלוננות על כפייה דתית בשיעורים עם רבנית

חלק מהמפקדות דרשו מהתצפיתניות ללכת לחמ"ל, לא לצרכים מבצעיים אלא מפני שהיה בו שיעור יהדות

חיילות. צילום: debs, flickrחיילות (צילום אילוסטרציה). צילום: debs, flickr

חיילות המשרתות כתצפיתניות מתלוננות כי רבניות נכנסות לחמ"ל – החדר שבו עליהן להתרכז בצגים כדי לזהות ניסיונות חדירה או תנועה בלתי רגילה לאורך גבולות המדינה, ואינן יכולות לעזוב אותו – כדי להעביר להן שיעורי יהדות.

"זה מפריע לי בגלל הכפייה הדתית. מפריע לי שזה לא דיון, לא שיחה, זו פעילות שבה הרבנית מעבירה את הערכים והכוונות הטובות לכאורה דרך ציטוטים מהתנ"ך, והבנות משתתפות. היא קנתה לנו לחמ"ל ספר על אשה וצניעותה", אמרה אחת התצפיתניות לוואלה.

התצפיתניות עובדות במשמרות ארוכות ומתישות, שבהן הן נדרשות להתרכז בצגים ולהתריע על כל חשד לחריגה מהשגרה. את שיעורי היהדות מנהלות אזרחיות שגויסו על ידי ענף תודעה יהודית בצה"ל. "הרבנית מגיעה פעם בשבוע-שבועיים, מביאה עוגות ומטעמים שהיא מכינה", מספרת תצפיתנית שמשרתת בבסיס בדרום. לדבריה, השיעור מתקיים בחמ"ל, כדי שגם התצפיתניות שנמצאות במשמרת יוכלו להשתתף. "היא מספרת לנו על דברים מהתנ"ך ועל איך שהם משפיעים עלינו כאן, בחמ"ל".

לפעמים התצפיתניות נדרשות להיות בכוננות מבצעית – מצב שבו הן ערוכות לעלות לחמ"ל ולסייע לתצפיתניות האחרות אם

זו פעילות שבה הרבנית מעבירה את הערכים והכוונות הטובות לכאורה דרך ציטוטים מהתנ"ך, והבנות משתתפות

קורה אירוע בגזרתן. חלק מהמפקדות דרשו מהתצפיתניות ללכת לחמ"ל, לא לצרכים מבצעיים אלא מפני שהיה בו שיעור יהדות – למורת רוחן.

תצפיתנית אחרת אמרה שבאחת החופשות נאלצו היא וחברותיה להקדים ביום את חזרתן לבסיס, כדי להשתתף בטקס דתי. "מאז הבהירו שזו לא חובה, אבל השיעורים המשיכו להתקיים בתוך החמ"ל – ואם את במשמרת, את לא יכולה לעזוב אם את לא רוצה להשתתף בשיעור".

דובר צה"ל מסר בתגובה: "החינוך לזהות ולתודעה יהודית ישראלית הוא מרכיב חשוב בעשייה החינוכית הכוללת בצה"ל. לאחרונה הוחלט בצה"ל כי נדרש שינוי בתהליכים המתקיימים כיום בתחום זה, כשבמוקד שמירה על צה"ל כצבא ממלכתי ובמדינה דמוקרטית וכי העיסוק בתחום הזהות והתודעה היהודית ישראלית ירוכז באגף כוח האדם בפיקודו של ראש אכ"א. בימים אלה הנושא מצוי בתהליך הסדרה באגף כוח האדם... על פי נוהלי הצבא, הנוכחות בפעילות מסוג זה אינה בגדר חובה. מקרים החורגים מכך ייבדקו באופן פרטני".

לידיעה בוואלהאיך תוכל לפעול?