גוטרמן מאיים

איך מנע ראש עיריית מודיעין עילית את הבחירות

בתחקיר ששודר בערוץ 10 מובאות הקלטות שבהן נשמע ראש העיר מאיים על יריביו: "תגיד לי, אתה דפוק, אתה לא מבין במה אתה משחק?"

חרדי בשכונת גבעת ספר במודיעין עילית 09.03. צילום: אביר סולטן, פלאש 90שכונת גבעת ספר במודיעין עילית (צילום אילוסטרציה). צילום: אביר סולטן, פלאש 90

ראש עיריית מודיעין עילית, יעקב גוטרמן, איים לכאורה על יריבים שביקשו להתמודד נגד בבחירות. בכתבת תחקיר ששודרה בערוץ 10 הובאו הקלטות משיחות של גוטרמן עם יריביו, שבהן הוא מאיים עליהם בבוטות. בעקבות האיומים חזרו בהם המתמודדים והבחירות שהיו אמורות להיערך לפני שלוש שנים לא התקיימו.

בתחקיר מובאת הקלטה של שיחה בין גוטרמן לרב גולן חסידי, שניהל תלמוד תורה בעיר והצטרף לרשימה שקראה תיגר על ראש העיר. "אני מדבר אתך דוגרי. אם אני אשמע שאתה עושה שטויות, תקבל בים, ביבשה ובאוויר", אמר גוטרמן. "אתה צריך רק להתעסק עם התלמוד תורה. אם אתה רוצה להקריב על מזבח הפוליטיקה את הילדים הנחמדים שלך, אז תתעסק בשטויות". חסידי אמר שהוא מתמקד בניהול תלמוד התורה שמונה שנים. גוטרמן השיב: "תגיד לי, אתה דפוק, אתה לא מבין במה אתה משחק?"

גוטרמן מונה לראש העירייה, לאחר שכמקובל ביישובים חרדיים המפלגות והסיעות הסכימו מראש על תוצאות הבחירות. הוא הגיע למודיעין מבני ברק ונהנה מחסותו של מי שהיה יו"ר דגל התורה, חבר הכנסת משה גפני. בגלל התמיכה הגורפת בגוטרמן, לא

גוטרמן: אתה צריך רק להתעסק עם התלמוד תורה. אם אתה רוצה להקריב על מזבח הפוליטיקה את הילדים הנחמדים שלך, אז תתעסק בשטויות

התקיימו בחירות בעיר זה עשר שנים.

ב-2008 התארגנה קבוצה של תושבים, שהחליטו להתמודד מולו. באתר "כיכר השבת" מובאים ציטוטים מהכתבה בערוץ 10, המלמדים כיצד מנע גוטרמן את ההתמודדות נגדו. הקבוצה, שבין חבריה היו יוני מזרחי וחיים חוברה, החליטה להריץ רשימה עצמאית למועצת העיר. זמן קצר לאחר שהתארגנה הקבוצה, החלו חבריה לספוג איומים. אחד מהם היה הרב חסידי.

באותה שנה ניסה גם יעקב פלדמן להתמודד מול גוטרמן במרוץ לראשות העיר. לדברי פלדמן, גוטרמן איים עליו בעזרת רבנים. "התקשרו בעיקר לאשתי. אני בתור אחד שגדלתי בחוץ לארץ, זרה לי הבריונות הציבורית, הפוליטית, שהציבור החרדי חש ביום-יום, שמכתיבים לו ואומרים לו איך לחשוב ומה לחשוב. התקשרו לאשתי ואמרו לאשתי, אם את באמת אוהבת את בעלך, תדאגי שהוא יירד מהנושא..."

המשטרה חקרה את הפרשה והמליצה להעמיד לדין את גוטרמן. בפרקליטות עדיין לא החליטו אם להגיש נגדו כתב אישום. גוטרמן ממשיך בתפקידו כראש העירייה. בתגובה להקלטות אמר גוטרמן: "הדברים שאמרתי היו הבעת דעה עניינית, לדברים שנאמרו בשיחה אתי".

לצפייה בתחקיר באתר "כיכר השבת"איך תוכל לפעול?