כמרים תחת התקפה

אתה הולך ברחוב, ופתאום יורקים עליך

כמרים ואנשי דת נוצרים בירושלים סופגים מחרדים יריקות וגידופים

גברים חרדים חולפים על פני נזירים בעיר העתיקה בירושלים. 11042011 צילום מרים אלסטר פלאש 90 למצולמים אין קשר לכתבהגברים חרדים חולפים על פני נזירים בעיר העתיקה בירושלים (למצולמים אין קשר לכתבה). צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

נארק גארבידיאן לומד זה כשנה וחצי בסמינר לכמורה של הכנסייה הארמנית בירושלים. כשחולפים על פניו חרדים בעיר העתיקה, הוא מרבה לספוג יריקות וגידופים. "כשאני הולך ברחוב ורואה חרדי הולך מולי, אני שואל את עצמי אם הוא יירק לכיווני", אמר. לפני כחודש, כשיריקה פגעה בבגדיו, גארבידיאן הגיב. "דחפתי את שני הצעירים החרדים, הצמדתי אותם לקיר ושאלתי: ‘למה אתם עושים את זה?' הם נורא נבהלו והתנצלו, אז עזבתי אותם".

עוז רוזנברג כותב ב"הארץ", כי כל אנשי הכנסייה הארמנית – מראשון החשמנים ועד אחרון פרחי הכמורה – סופגים יריקות מחרדים. לאחרונה התארגנה קבוצה של חסידים כדי לירוק על אנשי דת נוצרים מול שערי הכנסייה הארמנית בעיר העתיקה. המשטרה ידעה על כך מראש וסיכלה את התוכנית. ברוב המקרים הכמרים מתעלמים מהיריקה, אבל לפעמים הם מגישים תלונה למשטרה.

המשטרה טוענת שתפסה את היורקים שנגדם הוגשו תלונות, שופט בית משפט השלום בירושלים, דב פולוק, קבע לאחרונה אחרת. "רשויות האכיפה אינן מצליחות למגר את התופעה ואינן תופסות את היורקים", כתב בפסק דין.

לאחרונה התארגנה קבוצת חסידים לירוק על אנשי דת נוצרים מול הכנסייה הארמנית בעיר העתיקה. המשטרה סיכלה את התוכנית

לא רק אנשי הכנסייה הארמנית סובלים מיריקות, אלא גם אנשי הפטריארכיה היוונית. בישוף הפטריארכיה, אריסטורכוס, מאשר: "זה קורה הרבה. אתה הולך ברחוב ופתאום יורקים עליך בלי סיבה. אני מודה שלפעמים זה גורם לי לרתוח, אבל אותנו לימדו לשלוט בעצמנו, אז אני מנסה בכל כוחי. לרוב זה מצליח ואני פשוט ממשיך הלאה".

האב גוסאן אלג'אניאן, מראשי הקהילה הארמנית, אומר שהוא מצליח להבליג כשיורקים לעברו ברחוב, אבל לפרחי כמורה צעירים קשה יותר לשלוט בעלבון. לפני כחודש, כאשר שני פרחי כמורה צעדו לכנסיית הקבר, צעיר חרדי ירק עליהם ומלמל תפילה קצרה. השניים לא נותרו חייבים והכו אותו. התקיפה עלתה להם בהרחקה לשבועיים מהעיר העתיקה.

ממחוז ירושלים במשטרה נמסר: "המשטרה מתייחסת באפס סובלנות כלפי כל תקיפה. כל מקרה של תלונה על תקיפה הדדית מטופל באופן החמור ביותר, ובעבר קרה לא פעם שהדבר הסתיים בהגשת כתבי אישום ובגירוש מהארץ של הכמרים המעורבים בתקיפה. בניגוד למצב שלפני כשלוש שנים, תכיפות מקרי התקיפה ביריקה ירדה באופן דרמטי".

לכתבה ב"הארץ"איך תוכל לפעול?