בלי חלופה אורתודוקסית

פרויקט הנישואים של רבני צהר נסגר

הרבנים המתנדבים בצהר אינם יכולים עוד לרשום ולחתן את הזוגות הפונים אליהם, מאחר שהמשרד לשירותי דת אינו מקצה להם די תעודות נישואים

''דוחסים אותנו למסגרת אחת'', מהקמפיין של המטה לבחירה חופשית בנישואים''דוחסים אותנו למסגרת אחת'', מהקמפיין של המטה לבחירה חופשית בנישואים

ארגון רבני צהר סוגר את פרויקט הדגל שלו – מיזם הנישואים. הנהלת הארגון הודיעה כי הרבנים הפעילים בו, העורכים חתונות בהתנדבות, אינם יכולים עוד לרשום ולחתן את הזוגות הפונים אליהם. הסיבה: המשרד לשירותי דת אינו מקצה להם די תעודות נישואים.

זוגות הפונים לצהר שומעים מעתה הודעה מוקלטת של מנכ"ל צהר, הרב ד"ר משה בארי, שבה הוא מאשים במצב את השר לשירותי דת, יעקב מרגי. בארי מציע לפונים ליצור קשר עם לשכת השר בניסיון לשכנעו לשנות את ההחלטה ולמנוע את רוע הגזירה. בארגון רבני צהר טוענים כי בשל "שיקולים כלכליים ופוליטיים" ו"בעקבות לחצים" הודיע מרגי שיקצה לרבנות בשֹהם 200 תעודות נישואים בלבד בשנה, אף שבאמצעותה נרשמים רוב הזוגות המתחתנים דרך צהר. בצהר נישאים כ-2,000 זוגות בשנה.

הארגון, כותב קובי נחשוני ב-ynet, טוען כי החלטתו של מרגי היא למעשה ניסיון "לסגור את פרויקט החתונות של ארגון רבני צהר

יו"ר צהר, הרב דוד סתיו: אין לתאר את הנזק שייגרם לעם היהודי ולצביונה של המדינה ממעבר המוני של זוגות להתחתן בדרך שאינה על-פי ההלכה היהודית האורתודוקסית

ולגרום לאלפי זוגות חילונים להתחתן בקפריסין או בחתונות רפורמיות".

יו"ר צהר, הרב דוד סתיו, אומר: "השר מרגי גורם להתבוללות העם היהודי – פשוטו כמשמעו. כל כך הרבה פעמים שמעתי במו אוזני את האמירה 'או צהר או קפריסין' מזוגות שהודיעו לי כי בשום פנים ואופן לא ידרכו ברבנות".

מנכ"ל צהר, הרב ד"ר משה בארי, אומר כי הארגון מתחייב לדאוג להנפקת תעודות נישואין למאות הזוגות שכבר התחתנו דרכו אך לא קיבלו את המסמכים הרשמיים. המשרד לשירותי דת מסרב לפי שעה לספק את התעודות. לדברי בארי, נכתב באתר "גלובס", גם זוגות שנרשמו לנישואין אבל טרם התחתנו יזכו בטיפול דומה.

מהמשרד לשירותי דת נמסר בתגובה: "איננו מתעסקים במי הם הרבנים אשר מאושרים לערוך חופות ומי לא, מכיוון שנושא זה מצוי בתחום סמכותה הבלעדי של מועצת הרבנות הראשית".

לידיעה ב"גלובס"

לידיעה ב-ynetאיך תוכל לפעול?