מתנגדים להפרדה

91% מהדתיים: ההפרדה, סילוף היהדות והקצנה מסוכנת

לפי סקר של מכון סמית בעבור חדו"ש, 76% מהציבור היהודי מתנגדים להגבלת שירת נשים בצה"ל. שני שלישים מהציבור רואים בשלילה את הביטוי "קול באשה ערווה"

הפגנה נגד הפרדה בין גברים לנשים ברחובות מאה שערים. מפגינה נושאת שלט אישה זה לא בושה. בג''צ הורה למשטרה למנוע את ההפרדה 29.09.10. צילום: גילי יערי, פלאש 90הפגנה נגד הפרדה בין גברים לנשים במאה שערים. מפגינה עם השלט "אשה זה לא בושה". צילום: גילי יערי, פלאש 90

89% מהציבור בישראל רואים במאבקים בתחום ההפרדה בין גברים לנשים ברחובות מאה שערים ובקווי ההפרדה באוטובוסים סילוף של היהדות (42%) או הקצנה מיותרת (47%). רק 11% מהציבור היהודי סבורים שמאבקי ההפרדה מבטאים את עמדת היהדות האמיתית. מעניינת במיוחד העובדה ש-91% מהציבור הדתי הלא חרדי רואים במאבקי ההפרדה הקצנה מיותרת (78%) או סילוף של היהדות (13%). גם בקרב הציבור החרדי 35% רואים בשלילה מאבקים אלה.

ההסתייגות ממאבקי ההפרדה משותפת למצביעי כל המפלגות האזרחיות. 91% ממצביעי הליכוד רואים בקווי ההפרדה באוטובוסים ובמאבקי ההפרדה ברחובות במאה שערים סילוף של היהדות (46%) או הקצנה מיותרת (45%), 94% ממצביעי קדימה, מצביעי ישראל ביתנו – 95% ומצביעי העבודה – 98%.

כך עולה מסקר שערך מכון דעת הקהל סמית בעבור עמותת חדו"ש – לחופש דת ושוויון. הסקר נערך בשבוע שעבר בקרב מדגם מייצג של 500 איש מקרב האוכלוסייה היהודית הבוגרת. בימים הקרובים יילך ויגבר המאבק הציבורי נגד הדרת הנשים מהמרחב הציבורי. ביום שני הקרוב ייערך בכנסת כנס של השדולה הפלורליסטית נגד השפלת נשים במרחב הציבורי. ביום שישי ייערכו ברחבי הארץ כינוסים של שירת נשים.

מנכ"ל חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, אמר בתגובה: "הסקר מוכיח שהציבור הרחב מתנגד בחריפות לניסיון להדיר נשים מהמרחב הציבורי, ממודעות הפרסום ומבמות התרבות והבידור. הציבור רואה בכך סילוף של היהדות והיוזמות החרדיות לפגוע בנשים גורמות להתרחקות מן היהדות". לדברי רגב, "יש לראות בחיוב רב את ההתקוממות הציבורית הגוברת נגד הניסיונות לחסל את הנוכחות הנשית, לפגוע בכבודן ולחתור תחת השוויון שהן זכאיות לו. לא ניתן לקנאים, הממציאים חומרות חדשות, לדרדר את

מנכ"ל חדו"ש, הרב אורי רגב: לא ניתן לקנאים לדרדר את ישראל לעידן החשוך שקדם לשוויון מעמד האשה

ישראל לעידן החשוך שקדם לשוויון מעמד האשה".

"הסקר מראה בבירור", אמר עוד רגב, "שגם בנושאים אלה, כמו בשאר נושאי הדת והמדינה, קיימת תמיכה ברורה של מצביעי כל המפלגות האזרחיות במדיניות של חופש דת ושוויון בנטל, ויש התנגדות לקנאות של המפלגות החרדיות החברות בקואליציה. עכשיו, אחרי שגם ראש המוסד לשעבר אפרים הלוי הכריז שההקצנה החרדית מסוכנת יותר מאיראן, הגיע הזמן שמנהיגי המפלגות הגדולות יעשו את מה שהציבור מצפה מהן ויקימו ממשלה אזרחית שתעצור את ההקצנה".

תוצאות נוספות: 76% מהציבור היהודי, 88% מהחילונים ו-89% מהעולים סבורים שאין להגביל שירת נשים בצה"ל. ההתנגדות הרחבה להגבלת שירת נשים משותפת למצביעי כל המפלגות החילוניות הציוניות: 80% ממצביעי הליכוד, 88% ממצביעי קדימה וישראל ביתנו ו-90% מבוחרי העבודה. 65% מהציבור היהודי בישראל, שניים מכל שלושה, מתייחסים בשלילה לביטוי "קול באשה ערווה", המשמש כהסבר לדרישה החרדית להגבלת שירת נשים. 37% אמרו שזה "ביטוי מעליב ומשפיל" ועוד 28% אמרו שעמדתם כלפי הביטוי שלילית. עוד 20% אמרו שהרעיון נכון אבל יש דרכים מוצלחות יותר להעביר את המסר. רק 15% ענו ש"זה ביטוי הלכתי ולכן הוא קדוש".

84% מהחילונים ומהעולים רואים בשלילה את הביטוי "קול באשה ערווה". כחצי מהחילונים סבורים שזה ביטוי מעליב ומשפיל אבל רק 3% מהחרדים. גם ההתנגדות לביטוי "קול באשה ערווה" חוצה את המחנות הפוליטיים: 85% ממצביעי קדימה רואים אותו בשלילה, 60% ממצביעי הליכוד ו-88% ממצביעי ישראל ביתנו ומפלגת העבודה.

ראו ידיעה בקול ישראלאיך תוכל לפעול?